Kış gelmeden kombinize baktırın

Kış gelmeden kombinize baktırın

Torbalı’nın firması Güntaş Mühendislik sahibi Ahmet Taşlıoğlu, yaklaşan kış ayları ile birlikte kombilerde nasıl tasarruf yapılabileceğini anlattı.

TORBALI’DA iklimlendirme sistemi üzerine güvenilir hizmet veren, ilçede İlk doğalgaz sertifikası ve firmalar içinde ilk A sınıfı belgesine sahip olan Güntaş Mühendislik firmasının sahibi Ahmet Taşlıoğlu, kış aylarında daha çok kullanılan kombilerde nasıl tasarruf yapılabileceği konusunda detaylı bilgiler verdi. Taşlıoğlu, kullanılacak alana göre kombi kapasitesinin tercih edilmesi ve kullanım ortamındaki ısı yalıtımının iyi olması gerektiğine dikkat çekti. Bunun yanı sıra Ahmet Taşlıoğlu, son teknoloji ile üretilen kombilerin daha uzun ömürlü olduğunu vurguladı.

YOĞUŞMALI TERCİH EDİN

İKLİMLENDİRME sistemi üzerine hizmet veren Güntaş Firması’nın sahibi Ahmet Taşlıoğlu, iklimlendirme sistemi sektöründeki 33 yıllık tecrübesiyle kombi kullanımı ve seçimi ile ilgili önemli noktalara değindi. 55 yaşındaki Taşlıoğlu, “Çağımız gereği kombi alacak olan kişilerin yoğuşmalı kombileri tercih etmesi gerekmektedir. Çünkü yoğuşmalı kombi aynı yakıt sarfiyatıyla %30 daha fazla verim sağlayacaktır. Bunun yanı sıra evinizde kullanacağınız alana göre kombi kapasitesini seçmeniz gereklidir” dedi.

KAPATIP AÇMAK YERİNE SÜREKLİ KULLANIN

KOMBİ seçiminde bilgileri aktardıktan sonra kullanımı ile ilgili detaylar aktaran Ahmet Taşlıoğlu, “Bazı vatandaşlar, kullandıkları kombilerde kapat-aç yapmaktadırlar. Bunun yerine kombilerin düşük sıcaklıkta sürekli açık tutulması daha iyi bir ısı tasarrufu sağlayacaktır. Çünkü kombi kapatıldığında bulunduğu ortam tamamen soğuyacak ve soğuyan ortamın yeniden ısıtılmasında daha çok enerji harcanması gerekecektir” şeklinde konuştu. Kombi kullanımı hakkında önemli noktalara değinen Taşlıoğlu, “Evinde kombi kullanan kişilerin mümkünde oda termostatı kullanmasını ve bu termostatların seviyesini 21 ila 22 santigrat derece seviyesinde tutmalarını tavsiye etmekteyiz. Çünkü oda sıcaklığının 1 derece artırılması durumunda ısınmada kullanılan yakıt sarfiyatında % 6’lık bir artışa neden olmaktadır” diyerek bilgiler verdi.

YALITIM ÖNEMLİ

ISINMADA kullanılan enerjiden tasarruf etmede en önemli konunun binadaki yalıtım olduğuna dikkat çeken Ahmet Taşlıoğlu, “Tasarruftaki en önemli konu binalardaki ısı yalıtımıdır. Binalarda ısı yalıtımının çok iyi olması gerekmektedir. Bunun için mümkünse pencerelerde çift cam ve yalıtımlı doğramalar kullanılması isabetli bir karar olacaktır. Ayrıca radyatör önlerinin kapatılmaması gereklidir. Çünkü radyatör önleri kapatıldığında ortamda gerçekleşen ısı yalıtımı büyük ölçüde azalacaktır. Tüm bunların yanı sıra kurulum esnasında radyatör bağlantılarında giriş ve çıkışın iki ayrı uca bağlanması ile verim artırılacaktır” dedi. Firmasında çoğunlukla alman ürünü kombilerin satışını yaptıklarını belirten Taşlıoğlu, “Güntaş Mühendislik olarak özellikle kombilerde Vaillant ürünlerini satmaktayız. Sebebine gelince özellikle Vaillant kombiler orijinal alman malıdır. Tamamıyla Avrupa teknolojisiyle üretilen, Avrupa’nın kullandığı bu modelleri satmaktayız. Vaillat kombilerde Torbalı için özellikle olması gereken kireçlenmeyi engelleyici kireç kapanları vardır. Bunun yanı sıra bu cihazlarda anında sıcak su alabilirsiniz. Ayrıca bu kombiler modülasyon oranlarına bağlı olarak yakıt sarfiyatı daha düşüktür. En önemli özelliğimiz ise Vaillant kombilerin servis hizmeti bizzat eğitimli firma elemanları tarafından yapılmakta olup 7 gün 24 saat hizmet vermektedir.

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.