Mesleki yeterlilik belgesi olmayan yandı!

Mesleki yeterlilik belgesi olmayan yandı!

Mesleki Yeterlilik Belgesi bulunmayanlar 48 meslekte işlerini yapamayacak ve yaptırılmayacak. İNZEM Yapı Denetim sahibi Deniz Baran Çelik konuyla ilgili olarak işveren ve işçilere hayati bir öneride bulundu

1 OCAK 2017 tarihinden başlamak üzere "Mesleki Yeterlilik Belgesi" bulunmayanlar 48 meslekte işlerini yapamayacak ve yaptırılmayacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın "şimdilik" kaydıyla belirlediği 48 meslek, 100 dolayında bulunan tehlikeli işler sınıfındaki meslekler. Bakanlık bu mesleklere yenilerini de ekleme hazırlıklarını sürdürüyor. İlk belirlenen 48 meslekten herhangi birine sahip olanlar, işyerlerinde bu mesleklerden insan çalıştıranlar; cezalar ve yaptırımlarla karşılaşmamak için, "mesleki yeterlilik belgesi" almak zorundalar. Ayrıca 2017 yılına kadar belge almak için ödenen ücretler bir ay sonra geri ödeniyor. Müteahhitlerin bu duruma ayrı bir önem göstermesi gerekiyor. Yanlarında çalışan inşaat işçilerinin sertifikalarını bir an önce almalarını sağlaması gerekiyor. Aksi halde "Mesleki Yeterlilik Belgesi" olmayan işçileri çalıştıramayacaklar.

 İNZEM'DEN ÖNERİLER

 TORBALI’DA hizmet veren birçok yapı denetim firması bulunuyor. İlçeye hizmet veren yapı denetim firmalarının hemen hemen hepsi İzmir merkezli firmalar olurken geçtiğimiz yıllarda kurulan İNZEM Yapı Denetim Torbalı merkezli olarak sektöre hizmet veriyor. Yeni yapılacak olan yapıların, proje aşamasından oturma ruhsatı alana kadarki süreçte, tüm denetimlerini yapan yapı denetim firmaları, aynı zamanda mesleki yeterlilik konusunda da önemli bir yere sahip.

 CEZALAR KAPIDA

 FİRMANIN sahibi Deniz Baran Çelik konu ile ilgili olarak şu sözlerle işverenleri uyardı, "İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’na göre belirlenen tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işlerde çalışanlar mesleki eğitimlerini en az 32 saat ile belgelendirmek zorunda. Çoğu meslek dalında, işçilerin işe alınmadan önce mesleki eğitime tabi tutulmaları gerekiyor. 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu’na göre verilen diploma, bitirme belgesi, yetki belgesi, sertifika, bağımsız işyeri açma belgesi, kalfalık, ustalık ve usta öğreticilik belgelerinden birinin, işçinin özlük dosyasında bulundurulması gerekiyor. Belgesi olmayan her bir çalışan için işverenlere 500 ile bin 300 TL arası para cezası uygulanacak. Özellikle istihdam alanı fazla olan beden işçileri, boyacı, sıvacı, betonarmeci, kalıpçı gibi havalimanlarındaki uçuşa hazırlık işleri, yer hizmetleri ve bakım işleri gibi çok çeşitli işlerde sertifika alınması zorunlu. Vasıfsız işçinin en fazla istihdam edildiği alanlardan biri olduğu için belge talebi en çok inşaat sektöründe "

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.