YENİ OKULLAR TORBALI’YA YETECEK Mİ?

YENİ OKULLAR TORBALI’YA YETECEK Mİ?

İlçeye önümüzdeki dönemde yapımı devam eden okullarla birlikte 11 tane okul yapılacak. Bunların da eğitime başlamasıyla birlikte Torbalı adeta eğitim üssü olacak

TORBALI’YA önümüzdeki dönemde yapımı devam eden okullarla birlikte 11 tane okul yapılacak. Bunların da eğitime başlamasıyla birlikte Torbalı adeta eğitim üssü olacak. Bu kapsamda Cumhuriyet Mahallesi, Ege-Koop. Sitesi ve Ayrancılar İnönü Mahallesi’nde 3 okulun yapımı devam ediyor. Çapak Mahallesi, Dağkızılca Mahallesi ve Karakuyu Mahallesi’ndeki okul projeleri ise hazırlanıyor. Atatürk Mahallesi(anaokulu), Özbey Mahallesi, Torbalı Mahallesi, Ayrancılar Mahallesi ile Endüstri Meslek Lisesi’nde bahçesine ek bina önümüzdeki dönemlerde yapılacak.

EĞİTİM ÜSSÜ OLACAK

TORBALI önümüzdeki yıllarda adeta eğitim üssü olacak. İlçe genelinde halen devam eden 3 okul inşaatına yenileri eklenecek. Cumhuriyet, Ayrancılar İnönü Mahallesi ile Ege- Koop’ta süren inşaatlara Çapak, Dağkızılca ve Karakuyu’daki okullar eklenecek. Özbey’e 16 derslikli ek bina, Atatürk Mahallesi’ne anaokulu ve Torbalı Mahallesi’ne 24 derslikli okul yapılması için projeler ise hazırlanıyor. Ayrancılar’da da arsası temin edilen bir alana İmam Hatip Lisesi, Endüstri Meslek Lisesi bahçesine 14.396 metrekarelik alana ek bina yapılması için Milli Eğitim Bakanlığı’na başvuruldu. Böylece ilçeye 11 okul daha yapılacak ve ilçe eğitim üssü olacak.

ÇAPAK, DAĞKIZILCA, KARAKUYU: PROJELER HAZIRLANIYOR

2014 yatırım programından 2015 yılına kalan okullarda çalışmalar devam ediyor. Bazı okullar için arazi bulunurken, tapu ve ruhsat işlemleri hallediliyor. Torbalı’da üç okul inşaatı ise devam ediyor. Cumhuriyet Mahallesi’nde 12 derslikli ek bina inşaatı, Ayrancılar İnönü Mahallesi’ndeki okul inşaatı ve Ege-Koop’taki okul inşaatları tüm hızıyla devam ediyor. Çapak, Dağkızılca ve Karakuyu’daki okul yapımı için Torbalı Belediye Meclisi’nden onay çıktı ve İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde ruhsat işlemleri hazırlanıyor. Bu bölgelere okul yapımı, proje tamamlanmasının ardından ihaleye çıkılarak başlanacak. İlçede bulunan Atatürk Mahallesi’ne ise anaokulu inşaatı başlanacak. Okul için arsa bulunurken, tapu işlemleri ise devam ediyor. Daha sonra ruhsat işlemleri gerçekleştirildikten sonra, Atatürk Mahallesi’ne anaokulu yapımına başlanacak.

AYRANCILAR’A İMAM HATİP, TORBALI MAHALLESİ’NE 24 DERSLİKLİ OKUL

2014 yatırım programı kapsamında ise Özbey İlkokulu’nun yanında bulunan ve depreme dayanıksız olan ek bina yıkılacak. 16 derslikli ek bina yapılacak olan Özbey’e daha sağlam bir okul yapılacak. Torbalı Mahallesi’nde ise, mülkiyeti, İl Özel İdarelerin kapanmasının ardından İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne devredilen 7 bin 781 metrekarelik arsa üzerine 24 derslikli bina inşa edilecek. Ayrancılar Mahallesi’nde bulunan bir arsaya 24 derslikli okul inşa edilecek ve İmam Hatip Lisesi yapılması için Milli Eğitim Bakanlığı’na başvuran yetkililer, olumlu bir cevap bekliyor. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı’na onaylanması için Torbalı Endüstri Meslek Lisesi’ne 14 bin 396 metrekareli arsa üzerinde ek bina ve atölye yapılması istenildi.

KAYMAKAM: ‘VALİ, İLÇE MİLLİ EĞİTİM, BELEDİYE BAŞKANINA TEŞEKKÜR EDİYORUM’

TORBALI Kaymakamı Aydın Memük, arsa arayışlarının devam ettiğini ve yapılması planlanan okullara yenilerini eklemek için çalışma içerisinde olduklarını kaydederek, “Sayın İzmir Valimiz Mustafa Toprak, Torbalı’daki eğitim sorunlarıyla birebir ilgileniyor” dedi. Memük, sözlerini şöyle sürdürdü, “Arsa tahsislerinden dolayı Torbalı Belediye Başkanımız Adnan Yaşar Görmez ve Sayın İzmir Valimiz ile İzmir İl Milli Eğitim Müdürümüze teşekkür ediyorum. Torbalı’daki eğitim seviyesinin yükselmesi ve eğitim seviyesinin artması için ellerinden geleni yapıyorlar.

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.