MOBESE cezası, tebligatlarla iletiliyor

MOBESE cezası, tebligatlarla iletiliyor

Torbalı’da ekipler MOBESE’ler üzerinde yaptığı takipler sonucu sürücülere göz açtırmıyor. Özellikle kask takmayan motosikletliler affedilmiyor. Mobeseden yazılan cezalar, plaka sahibine postacı yoluyla gönderiliyor

TORBALI’NIN birçok noktasına MOBESE kamera sistemi yerleştiren Torbalı’daki kolluk kuvvetleri bu yolla yeni bir uygulamaya başladı. Emniyet, MOBESE kameralar sayesinde kırmızı ışık ve park ihlali yapan sürücülere ile birlikte kask takmayana cezai işlem uygulamaya başladı. Hem şehir içinde, hem de ana yollarda sürücülere göz açtırmayan trafik polisleri, merkezin bildirdiği plakalar üzerinde duyarlı olarak cezai işlemi uyguluyor. Bu cezalar daha aynı anda plakanın kayıtlı olduğu adreslere postacılar tarafından gönderiliyor.

KASK TAKMAYA TEŞVİK

Kış sezonunda trafik güvenliğini sağlamak ve sürücülerin kurallara uyması amacıyla trafik uygulamalarını sürdüren Torbalı İlçe Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Büro Amirliği ekipleri, motosikletler üzerinde yaptıkları uygulamalarda motosiklet sürücülerini, sürücü belgesi, kask, evrak ve belgeler üzerinde denetliyor. Son olarak MOBESE üzerinden ceza kesmeye başlayan görevliler kask takmayanlara direk olarak ceza kesiyor. Torbalı’nın kanayan yarası haline gelen motosiklet kazalarında can kaybını en aza indiren kask, bu yolla taktırılmaya da bir nevi teşvik ediliyor.

96 LİRADAN BAŞLIYOR

Ayda ortalama 200 motorlu taşıta bu şekilde ceza kesildiğini ifade eden yetkililer, “Motosikletlerde özellikle ters yönlerde hareket eden ve kask takmayan sürücülere ceza kesiliyor. Bunlar 96 lira ile 241 lira arasında değişiklik gösteriliyor. Ceza kesildiği an sistem üzerinden plakanın kayıtlı olduğu adrese ceza postalanıyor. Vatandaş denetimlerin olmadığı yerleri çok iyi biliyor. O yüzden bizler de MOBESE üzerinden bu yanlışları görüp tekrarlanmaması açısından ve kurallara uyulmasını teşvik amacıyla ceza kesiyoruz” dedi. Bu uygulamada şimdiye kadar yüzlerce kişinin ceza aldığı öğrenildi.

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.