AK Partili Kaya: Gelin enkazı birlikte kaldıralım

AK Partili Kaya: Gelin enkazı birlikte kaldıralım

Egetürk TV’de, “Egepostası ile Gündem” programına konuk olan AK Parti İzmir Milletvekili Atilla Kaya, büyükşehir ve CHP'li belediyelerin icraatlarını sert dille eleştirirken, “Sen de İzmirlisin, ben de. Bir araya gelelim, kaynak bulalım dedim. Başkan bize dönmüyor" dedi.

PROGRAMDA Egepostası yazarı Mithat Umutoğulları ve Egetürk TV Genel Koordinatörü Refik Pak’ın sorularını yanıtlayan AK Parti İzmir Milletvekili Atilla Kaya, kentsel dönüşümden spora, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Başkan Aziz Kocaoğlu icraatlarını eleştirdi. Şehrin önüne vizyon konulmadan, 25 yıldır ciddi hizmet üretmedenoy toplandığını belirten Kaya, eleştiri oklarını CHP’li ilçe belediyelerine de yöneltti. Kaya, başta büyükşehir olmak üzere CHP’li belediyelere önemli çağrıda da bulundu, “Sen de İzmirlisin, ben de İzmirliyim. Sen de hizmet için seçildin, ben de. Bu şansı yakalamışken, başbakan İzmirliyken, çözemeyeceğimiz, altından kalkamayacağımız sorun yok. Sorunlara birlikte çözüm bulalım. Gelin enkazı birlikte kaldıralım” dedi. Kendilerine genelden hep yerel şikayetler geldiğini, temeli büyükşehir olmak üzere ilçe belediyeleri olduğunu belirten Atilla Kaya, “25 yıldır hiçbir ciddi hizmet üretmeden şehrin önüne vizyon koymadan oyları toplarsanız o siyasetçiler de tembel olur. Bence tembel bir kadro, İzmir’in önüne, büyük ilçelerin önüne vizyon koymayan, basit altyapı hizmetleriyle İzmir’in İstanbul’un arkasından ikinci olma hedefinin önemli bir hedef olduğunu vurgulayan Kaya, açıklamalarında şu ifadelere yer verdi: “Bunu gerçekleştirebilmek için bir çok yatırımı İzmir’e getiriyoruz. Bizim Binali beyin başbakan olduğu güne kadar İzmir’de yaptığımız yatırım tutarı 43.1 milyar lira. Binali beyin başbakan olduğu günden itibaren bugüne kadarki rakamı vereceğim. İhalesi yapılmış ve ihale sürecinde olan işlerin tutarı 10.5 milyar. İzmir çok önemli bir şans yakaladı. İzmir’in bir başbakanı var. Bu şansı hep birlikte çok iyi değerlendirmemiz lazım. Hep çağrı yapıyorum. Bu şehir bizim, birlikte yaşıyoruz. Hangi partiden belediye başkanı olursa olsun tüm arkadaşlarınıza, kendi ilçelerinin ve büyükşehirin kronik sorunların çözümü noktasında kaynak dahil, gelin birlikte şu İzmir’i kalkındıralım diyoruz. Ama bu çağrılar boş kalıyor. İzmirlilerin bunu görmesi lazım. Bu çağrıya Torbalı, Menderes'te, Kemalpaşa'da karşılık buluyorsun, fakat CHP’li belediyeler tarafından yönetilen yerlerde karşılık bulmuyorsun. Sen yapsan ne olur ben yapsam ne olur. Netice olarak İzmir’e yapıyoruz. Konak Belediyesi 3 yıl sonra yatırım yapma kararı almış. Yeni öğrendiler üç yıl

içinde. CHP yönetimi altında ilçe.

O İŞLER BROŞÜRE BİLE GİRMEZ

Yapılacak yatırımlara baktım. Bizim Kınık Belediyesi’nde falan o işler broşüre bile geçmez. Bunları değerlendirmezsin bile. Bunları Kınık yapmış. Arada uçurum var. İzmir’in bir defa vizyonunu ortaya koymamız lazım. İzmir İstanbul’un arkasından ikinciydi. Çünkü Avrupa’da mallar İzmir’e gelir, buradan Anadolu’ya dağıtılırdı. İzmir ana liman kentiydi. Ulaşım imkanları, eski yıllarda daha iyiydi. Biz ulaşım vizyonu koyduk. İstanbul’u İzmir’e bağlayacağız dedik. 110 kilometre kaldı. 7­8 ay sonra, belki bir sene sonra İstanbul’dan yola çıkan kişi, 2.5 saatte İzmir’e gelecek. Ankara­İzmir hızlı trenini yapıyoruz. 2019’da Anadolu'dan yükler İzmir’e, İzmir’den de Anadolu'nun her yerine doğru dağıtılacak. Çanakkale köprüsü İzmir için de önemli. Temelini atacağımız 1.5 milyarlık Menemen­Aliağa­Çandarlı yolunu Çanakkale köprüsüne kadar uzatıyoruz.

Çandarlı'yı üs bölgesi olarak kullanalım diye. Avrupa’ya gidişi ve gelişi temin ediyoruz. İzmir’i tarihi önemine doğru çekmeye çalışıyoruz. Bunlar lafla değil icraatla oluyor. Bu ülkenin başbakanının İzmirli olmasının şansını kullanıyoruz. İzmir’de hayalimiz olan Körfez geçiş projesi vardı. İzmir şehir içi trafiği hükümetin sorumluluğunda değil ama biz iki yakayı birbirine 1.1 milyar dolar yatırımla bağladığımız noktada şehir içi ulaşım rahatlığını, ay yıldızlı adayı düşündüğümüzde müthiş bir proje. Yüz yüze konuştuk. Binali bey, İzmirli istiyorsa yapalım dedi. İzmirli, yerel yönetimler yapalım dedi. Kapalı kapılar ardında ÇED sürecinde yine hayır dediler. Bunlar bizi kesmez. Bizi durduramazlar.

İZMİR’DE SPOR LOBİSİ YOK

Şehri yöneten belediye başkanları bu işi sevecek. Aziz beyin sporla ilgili içinden gelmesi lazım, buraya yapılacak yatırımın izmire katkı sağlamadığını düşünüyor. Bunlar 100 yıllık camialar. İzmir İzmir olduysa bu camialarla tanındı bilindi. Urfa’ya gittik, Giresuna gittik orada da konuşuldu. İzmirin sempati sağlayan, marka değerini artıran kulüpler, camialar. Göztepeli olarak göztepenin süper ligde olmasını çok arzu ediyorum. Tesis olmadan hiç bir şey olmaz. Üç stat var. Açılan davalar nedeniyle üç yıl durdu. Biliyorsunuz üçünün de

ihale tarihleri belli oldu. Yapımına başlayacağız hızlı şekilde. Bu camialarımıza teslim edeceğiz. Kulüpler bu statlardan gelir de elde edecek. İzmir’deki statlarda böyle de bir konsept geliştirmiş olduk, İzmir başbakanın kenti diye. Başka yerde yok bu. Şehrin bir spor lobisi yok. Vereceğimiz en önemli destek, Göztepe’nin sahipsiz olmadığını hissettirme noktasındadır. Maçlarına gidiyoruz falan ama, orada özellikle duruşumuz bütün İzmir olarak bu lobiyi yapmamız lazım. Göztepe bugün süper lige çıkarsa İzmir’in marka değerine artı katkı sağlayacak bir şeydir. Dolayısıyla hangi takımı tutarsa tutsun, hangi görüşte olursa olsun, hepimizin bence en önemli davalarımızdan birisi olarak, şehir olarak kenetlenmemiz gerekiyor. Yılmaz hoca da geldi zaten, ben çok ciddi bir enerji aldım. Göztepe’nin diğer kulüplere göre şu avantajı var. Mehmet Sepil gibi hiçbir hesabı kitabı olmayan, kulübü, Süper Lig’e çıkarma hedefi olan bir insan. İnşallah biz de ona yardımcı olacağız.

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.