Şifa umdu, canından oluyordu

Şifa umdu, canından oluyordu

Son yıllarda giderek popülerleşen doğal ürünler kullanma modası Aysel Kınaş’ı, parasından ettiği gibi canından da ediyordu. 5 yıldır kalp rahatsızlığı yaşayan 76 yaşındaki yaşlı kadın, iyileşmek için komşusunun sattığı ilaçların parasını enteresan bir şekilde ödedi. İlaçları kullandıkça durumu daha kötüye giden Kınaş, geçtiğimiz hafta kalp krizi geçirdi

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte birçok hastalığa farklı tedavi yöntemleri geliştiriliyor. Son yıllarda oldukça popülerleşen doğal ürünlerden imal edilen ilaç sektörü piyasada tutulmaya başladıkça, beraberinde dolandırıcılarını da ortaya çıkardı. Uzman ve tanınan doktorların adı kullanılarak sahte ilaçlar üreten dolandırıcılar, şifalı diye tanıttıkları ilaçları çok pahalı rakamlara satarak, insanların umudunu sömürüyor.

KOMŞUSU BAŞINI YAKTI

Torbalı’da tanınmamış kişilerden ürün alma alışkanlığı popülerleşmeye başladı. Vatandaşın umudunu istismar eden dolandırıcılar, 76 yaşındaki Aysel Kınaş’ı tuzağa çekti. Yıllardır Cumhuriyet Mahallesi Barışyapı Sitesi’nde ikamet eden yaşlı kadın 5 yıldır kalp rahatsızlığı çekiyordu. Eşinin ölümünün ardından tek başına yaşayan Aysel Kınaş, kendisine komşularının kol kanat gerdiğini söyledi. Yalnızlığını komşularıyla gideren yaşlı kadına geçtiğimiz yıllarda apartmanına taşınan Figen G. isimli kadın komşu oldu. Figen G. isimli komşusu ile kısa sürede kaynaştıklarını aktaran yaşlı kadın, başına gelen olayların onunla tanıştıktan sonra gerçekleştiğini belirtti.

“BİN 400 LİRAYA HASTALIK ALDIM”

76 yaşındaki kadın yaşadığı mağduriyet ile ilgili yaptığı açıklamada çarpıcı ifadelere yer verdi. Kandırıldığını iddia eden Aysel Kınaş “ölümden döndüm” dedi. Başına gelen olayı anlatan Kınaş, “ 5 yıldır kalp hastasıyım. Günde 7 çeşit ilaç içmek zorundayım. Ağrılarım son birkaç aydır dayanılmaz oldu. Bu durum çevremde beni tanıyan herkes tarafından biliniyor. Geçtiğimiz ay benim hastalığıma çözüm bulacağını söyleyen komşum Figen G. uzman ve tanınan doktorlar tarafından hazırlanan, televizyon ve internet sitelerinde reklâmları yayınlanan ilaçların pazarlamacılığını yaptığını söyledi. Benim umudumu istismar ederek bin 400 lira paramı alıp hiçbir işe yaramayan 6 kutu hap ve 2 adet doğal ürünlerden yapıldığını söyleyen çayı getirdi. 5 yıldır aksatmadan içtiğim tansiyon, kalp, kolesterol, kan sulandırıcı, ağrı kesici ve depresyon ilaçlarımın yerine getirdiği bu ilaçların hastalığımı 2 ayda düzelteceğini söyledi. Ben de ona inanarak hem doktorumun verdiği, hem de komşum Figen G.’nin sattığı ilaçları içmeye başladım. Günde neredeyse 15 adet hap içiyordum. İlk günlerde hiç bir şey yoktu. Zaman geçtikçe gözlerimi açamaz oldum. Sürekli başım dönüyor. Uykum geliyor. Ağzım kuruyordu. İştahtan kesilmiştim. Komşumun bana fayda sağlayacağını söylediği ilaçlar yüzünden geçtiğimiz hafta kalp krizi geçirdim” ifadelerini kullandı.

ÜRÜNÜN DEĞİL KOCASININ BORCUNU ÖDEDİ

Prospektüsü dahi bulunmayan ilaçları yaşlı kadına satan Figen G. Aysel Kınaş’ın parasını da akıllara durgunluk getirecek bir şekilde aldı. Ödemeyi banka üzerinden yapması gerektiğine inandırılması üzerine Aysel Kınaş, Figen G.’nin kocasının kredi kartı borcunu ödedi. Yaşlı kadına ilaçları sattıktan sonra apartmandan taşınan Figen G. 76 yaşındaki kadını çaresiz bıraktı. Hayatıyla oynadığını söyleyen Kınaş, “Doktorlarım bana bu ilaçları bırakmamı, sadece kendisinin önerdiklerini içmemi söyledi. Doktora gitmekte biraz daha geç kalsaydım şimdi ölmüştüm” dedi. Aysel Kınaş, hastalıkları yüzünden başka yerlere güvenmek zorunda kalan vatandaşlara seslendi. Kınaş, “ Tedavi olmak için televizyonlardan, internet sitelerinden, kapı kapı gezen ilaç pazarlamacılarından uzak durun. Benim yaşadığımı yaşamayın. Hem paramdan oldum. Hem de canımdan oluyordum” şeklinde konuştu. Yasin TEKİN

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.