Başkan, 41 işçiye sahip çıktı!

Önceki yönetim tarafından belediyede usulüne aykırı bir şekilde işe alınan 41 işçi için mahkeme kararını verdi. İşçilerin usulsüz işe alındığı mahkeme kararı ile tescillenmiş oldu. Bu karar sonrası Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez işçilere kucak açarak, “Dürüst bir şekilde işine dönmek isteyen işçilerimize kapımız da, kalbimiz de açık” diyerek sahip çıktı

Göreve geldiği günden bu yana belediyedeki birçok usulsüzlüğü sona erdiren Başkan Görmez, işçiler konusunda önemli bir adım attı. Önceki yönetim zamanında usulüne aykırı bir şekilde işe alınan yaklaşık 60 işçinin durumunu düzeltmek için her yolu deneyen Başkan Görmez, o dönem İşkur ile yaptığı resmi yazışmalar, Bakanlıktan alınan görüşler ve işçilerle yapılan toplantılar sonucu işçilere üç yol önermişti. Bu işçilerin bir kısmı tüm haklarını alarak kendi rızaları ile işten ayrılmış, bir kısmı aynı şartlarla taşeron kadrosunda görevlerine devam etmiş, yaklaşık 41 işçi de mahkeme yoluna gitmeyi tercih etmişlerdi. Mahkeme 41 işçinin açtığı davayı neticelendirdi. İşçilerin işe usulsüz alındıkları tescillenmiş oldu. Bunun üzerine bir basın toplantısı gerçekleştiren Başkan Görmez, işçilere sahip çıktı.

Başkan, basın toplantısında konuştu

Bu konuya samimiyetle eğildiklerini ifade eden Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, “Geçtiğimiz yıl İşkur’a verdiğimiz beyanname ile bu usulsüzlük ortaya çıktı. Bunun üzerine bu durumu düzeltmek için her yolu denedik. Gerekli hukuki zemini sağlamak için elimizden geleni yaptık. Daha sonra işçilerimizle 3 ayrı toplantı yaparak kendilerine üç yol önerdik. İsteyen haklarını alıp işten ayrıldı, isteyen taşeron kadrosunda aynı haklarla çalışmaya devam etti, 41 kardeşimiz de mahkeme yolunu seçti. O zaman da söylemiştik, bir tek işçimiz mahkemeyi kazanırsa diğerlerine emsal gösterip hepsini işe geri alacaktık. Ancak mahkeme işçileri haksız buldu, yapılan usulsüzlüğü tescillemiş oldu. Bu kardeşlerimiz 14 ay boyunca işsiz kaldılar, aynı şekilde belediyemiz de 14 ay zorluklar çekti, hizmet kaybımız oldu” dedi.

“Siyasi rüzgarlara kapıldılar”

O dönem işçilerin siyasi rüzgarlara kapılıp, mahkeme yoluna gittiklerini ifade eden Başkan Görmez, “Kendilerine durumu izah ettiğimiz halde bazı arkadaşlarımız siyasi rüzgarlara kapılarak, birilerinin gazına gelerek mahkeme yolunu seçtiler. 14 ay işsiz kaldılar, yaklaşık 2 bin lira da mahkeme masrafı ödeyecekler” dedi.

İşçilerimiz ve aileleri müsterih olsun

Söz konusu 41 işçiye sahip çıkacaklarını belirten Başkan Görmez, “İşçilerimiz ve aileleri müsterih olsun. Biz mağduriyetleri ortadan gidereceğiz. Gelip çalışmak isteyen, dürüst bir şekilde işine gücüne bakacak olan kardeşlerimize kapımız da, kalbimiz de açık. İşine geri dönmek isteyen kardeşlerimiz bayramdan önce gelip başvurularını yapsınlar. Bayrama huzurlu bir şekilde girsinler” şeklinde konuştu.

“hizmetlerimiz tedirgin ediyor”

Kamuoyunda belediyenin 2 Milyon lira zarara uğratıldığı iddialarının gerçek dışı olduğunu belirten Başkan Görmez, “Bu dedikoduların arkasına sığınanlar yaptığımız hizmetlere, yatırımlara gölge düşürmeye çalışan siyasi ellerdir. Torbalı, tarihinin en önemli yatırımlarına bizim dönemimizde kavuştu ve kavuşmaya devam ediyor. Hizmetlerimizin konuşulması onları tedirgin ettiği için bu şekilde suyu bulandırmaya çalışıyorlar. Torbalı Belediyesi olarak kimseye her hangi bir ödeme yapmayacağız” dedi.

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.