Torbalı’da Fitness patlaması

Torbalı’da Fitness patlaması

Torbalı’da geçtiğimiz yıllarda fitness ve vücut geliştirme sporları adeta tavan yaptı.

Torbalı’da geçtiğimiz yıllarda fitness ve vücut geliştirme sporları adeta tavan yaptı. Bundan altı yıl öncesine gittiğimizde Torbalı İlçemizde sadece 1 spor salonu bulunmaktayken, şuan 6 adet spor salonu bulunuyor. Özellikle genç kesim tarafından yoğun ilgiyle karşılanıyor. Bayanlarda istedikleri vücut şekillerine kavuşabilmek adına spor salonlarına geliyor. Sıkça sorulan sorulardan biride erkek ve bayan beraber mi çalışıyor? Bazı spor salonlarında erkek ve kadınlar aynı yerde spor yapıyor fakat genellikle salon sahipleri erkek ve bayanları birbirinden ayırarak biraz daha küçük bi salonda bayanlara, bayan hocalarla eğitim veriyor.

VÜCUDA YARARLI

Fitness kelime anlamı olarak "Sağlıklı ve formda olmak’dır. Bir çok egzersize dayalı bir spordur.
Diğer bütün sporlardan farklı olarak temelde kasların tek tek aletli ya da aletsiz çalıştırılmasıyla sıkılaştırılması ve güçlendirilmesi amaçlanır. Esasen bütün sporların temelidir. Çünkü her spor dalında vücutta ağırlıklı kullanılan kas grupları vardır. Bu kas gruplarına kondisyon kazandırılması için fitness egzersizlerine başvurulur.
Her amacın antrenman programı birbirinden farklıdır. Fitness sporunda bir standarttan söz edilemez. Yani, her yaşın, her hayat tarzının ve vücut tipinin birbirinden farklı olarak bir uzman tarafından takip edilen çalışma şekli olmalıdır. 16 yaşında bu Spora başlayabilirsiniz. Bu sporun vücut geliştirmeden iki farkı bulunur: Öncelikle gelişmek için değil sağlık için yapılır. Ayrıca bir fitness antrenmanında kardiyovasküler çalışma (koşmak, pedal çevirmek gibi sizi nefes nefese bırakacak, kalori harcatan ve zindelik sağlayıcı egzersizler) ağırlık çalışması ile birlikte yapılır. Bu nedenle kaslar fazla büyümez, sadece sıkılaşır ve estetik bir görünüm alır.

Bu da, kişinin kendisini psikolojik olarak daha iyi ve zinde hissetmesini sağlar. Vücudun forma girmesi de özgüveni arttırır. Metobolizmayı hızlandırır. Enerjiyi arttırır. Uykuyu düzenler. Psikolojik iyilişme sağlayarak stresten uzaklaştırır. Daha sağlıklı ve hızlı düşünmeyi sağlar. Kalp ve damar sistemini güçlendirir. Uzun dönemli fitness sporuyla uğraşanların kanser ve kalp krizine yakalanma riski düşüktür. Kalori yakmayı sağladığından şeker hastaları için önerilir.

FİTNESS PROGRAMINA YENİ BAŞLAYANLARIN DİKKAT ETMESİ GEREKENLER

Yeni başlayanlarda adaptasyon programı denen temel çalışmalar vardır. Bunların dışına çıkılmamalı vücuda fazla yüklenilmemelidir. Fazla yüklenip erken verim alma düşüncesi kişi vücudunda sakatlık ve sorunlara yol açabilir. Düşük şiddette çalışmalar yapılmalı egzersizin şiddeti kademeli olarak artırılmalı sabırlı davranılmalıdır.                                                                         

 

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.