Tezgahlar kışa döndü

Tezgahlar kışa döndü

Tezgahlar kışa döndü

KIŞ aylarının girmesi ve havaların soğuması ile birlikte çarşı-pazarı, market rafları ve dahi sokakları çeşit çeşit nar tezgâhları süslüyor. Sebze ve meyve çeşitlerinin bol miktarda bulunduğu sonbahar mevsiminde yetişen ürünler, pazar tezgâhlarındaki yerini almaya başladı. Dün kurulan, Torbalı pazarında en çok ilgiyi meyveler gördü. Mandalina, nar, armut, ayva ve cennet elması gibi meyveler oldukça revaçta. Kışlık ve yazlık sebzelerin bir arada olduğu sonbahar mevsiminde her türlü meyve çeşidini pazarda bulmak mümkün. Torbalı’da Perşembe günleri kurulan pazarda, bu hafta tezgâhları süslemeye başlayan cennet nar kilogramı 1,5 TL ile 2,5 TL’den alıcı buluyor.

SANKİ İLAÇ DEPOSU

C vitamini, demir ve potasyum bakımından zengin olan narın bin bir çeşit faydası tıp tarafından da onaylandığı gibi pazarcı esnaflar narın hangi hastalıklara iyi geldiği hakkında bilgi verdiler; “Doğal bir antibiyotik olan nar bağışıklık sistemini koruyor. İçeriğindeki bazı maddeler kolesterol ve şekeri dengeliyor. Narın suyundaki C vitamini kış hastalıklarına karşı vücuda adeta bir kalkan görevi üstleniyor. Ayrıca prostat kanserine karşı koruyucu etkisi bulunuyor. Nar kabuğunun ishal kesici ve kurt düşürücü, virüs ve mikrop öldürücü özelliği bulunuyor. Aynı zamanda nar kabuğunun antioksidan ve anti tümör etkileri olduğu da biliniyor. Nar çiçeği çayı bağırsaktaki yara ve iltihapları gidermede kullanılıyor ve şeker hastalığını tedavi edici özelliği de bulunuyor” ifadelerini kullandılar.

HER BÜTÇEYE UYGUN

GIDA, meyve suyu ve tıbbi olarak ilaç endüstrisinde kullanılan narın pazarlamasında da sıkıntı yaşanmıyor. Satıcılar narın 1 liradan alıcı bulduğunu ve gördükleri talepten memnun olduklarını söyledi. Nar satıcıları ise, “Narın faydaları çok fazla. Bilinçli olan tüketici de nardan vazgeçmiyor. Nar, yeni tezgâhlardaki yerini almasına rağmen, oldukça yoğun bir talep gördü. Nar’ın özellikle son yıllarda reklâmının çok yapılması ile tüm vatandaşlarımız nar’ı tercih etmeye başladı. Yaklaşık 2 ay daha tezgâhta olacak narın fiyatları daha da düşecek” şeklinde konuştu. Öte yandan pazarda satışa sunulan meyve ve sebzeler de büyük ilgi görürken, ucuz ürünler Kurban Bayramı öncesinde adeta kapış kapış satıldı.

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.