Dut eylem planının merkezi Torbalı

Dut eylem planının merkezi Torbalı

Torbalı Orman Fidanlık Müdürlüğü’nde yetiştirilen Dut fidanları, hazır olmasının adından toprakla buluşacak. Torbalı, dut ağaçlarıyla renklenecek

ORMAN ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü (OGM) uygulamaya koyduğu sosyal maksatlı ağaçlandırma eylem planlarına bir yenisini daha ekledi. Geleneksel ağaç türlerimizden dut için hazırlanan “Dut Eylem Planı” uygulamaya geçiyor. Eylem planı kapsamında 3 milyon dut fidanı toprakla buluşacak. Dut fidanlarının yetiştirildiği yerlerden biri de Torbalı Orman Fidanlık Müdürlüğü’ne ait fidanlık alanı. Torbalı Orman Fidanlık Müdürlüğü’nde yetiştirilen Dut fidanları, hazır olmasının adından toprakla buluşacak. Torbalı, dut ağaçlarıyla renklenecek.

 3 MİLYON DUT AĞACI TOPRAKLA BULUŞACAK

 ORMAN ve Su İşleri Bakanlığı tabi kaynaklar açısından değer taşıyan orman ürünlerinin üretimiyle ilgilenen kişilere yol göstermek maksadıyla başlatmış olduğu ceviz, badem, kestane, salep, trüf mantarı, sakız ağacı “Eylem Planları”na ilaveten kapsayacak Dut Eylem Planını da hayata geçirdi. Sosyal maksatlı ağaçlandırma anlayışı ve uygulamaları doğrultusunda hayata geçirilen proje ile elverişli yetiştirme alanlarında 3 milyon dut fidanı toprakla buluşturulacak.

ARAZİLERİN VERİMİNİ ARTTIRACAK

KUZEY yarım kürenin genellikle ılıman ve subtropik bölgelerinde yetiştirilen dutun,  ülkemizde hemen her ilde üretimi yapılabiliyor. İklim ve toprak istekleri bakımından seçici bir tür olmayan dut, verim değeri düşük arazilerin değerlendirilmesine, yeşillendirilmesine olanak sağlıyor. Torbalı’da yetişen dut fidanları bölgenin dört bir yanında doğaya can verecek.

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.