Pamuk in, Mısır out

Pamuk in, Mısır out

Torbalı ovasında geçen yıla göre pamuk ekiminde 10 bin dönüm artış yaşanırken, dane mısır ekiminde 16 bin dönüm azalma yaşandı. Bu rakamların önümüzdeki yıl daha da artması bekleniyor

BİR zamanlarlar pamuk ekimi ile ünlü olan Torbalı ovası son yıllarda dane mısır ekimine yönelmişti. Tüm ovada neredeyse mısır ekimi yapılırken pamuk unutulmaya yüz tutmuş çiftçi pamuk ekmekten kaçınır hale gelmişti. Son iki yıldır bu durum değişmeye başladı. Ziraat Odası’ndan alınan rakamlara göre mısır ekiminde geçen yıla göre 16 bin dönüm azalma yaşanırken pamuk ekiminde 10 bin dönümden fazla artış yaşandı.  Son alınan rakamlara göre 2016 yılında Torbalı ovasında 7.117 dönüm pamuk ekimi yapılırken bu yıl bu rakam 11.573 dönüme ulaştı. Geçen yıl 55.930 dönüm mısır ekimi yapılan ovada bu yıl 39.943 dönüm ekim yapıldı. Torbalı çiftçisi zaman içerisinde mısırdan yine beyaz altına dönüş yapmaya başladı.

ÖNEMLİ ETKEN FİYATLAR

ÇİFTÇİNİN pamuğa yeniden dönüş yapmasının en büyük nedeni pamuk fiyatlarındaki artış olarak görülüyor. Pamuğun bu yıl 2,85 liradan satılması toplama maliyetlerinin eskiye göre daha düşük olması ile birleşince çiftçi pamuktan kazanç elde edebiliyor. Ayrıca pamuk kilo başında 80 kuruş devlet desteklemesi ile 3.60 liralara kadar çıkabiliyor. Hal böyle olunca çiftçi pamuk ekimine yeniden yönelmeye başladı.

ÖNÜMÜZDEKİ YIL DAHA DA ARTABİLİR

TORBALI Ziraat Odası Başkanı Yılmaz Girgin konu ile ilgili olarak çiftçinin her geçen gün pamuğa dönüş yaptığını söyledi. Girgin “Torbalılı çiftçi mısır ekimini azaltmaya başladı. Geçtiğimiz yıla göre rakamlardaki düşüş bunu açıkça bize ifade ediyor. Bunun aksine pamuk ekiminde ciddi bir artış gözlemleniyor. Bu artışın önümüzdeki yılda devam etmesini bekliyoruz. Tohum maliyetlerine bakıldığında pamuk tohumu mısıra göre daha ucuz. Dönümde alınan mahsul ve kazanç miktarı pamukta daha yüksek olarak görülüyor. Bu yüzden çiftçimiz yine beyaz altın dönemine dönüş yapıyor” dedi.

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.