Zeytin festivali hazırlıkları başladı

Zeytin festivali hazırlıkları başladı

Torbalı'ya bağlı Saipler köyü zeytin festivaline devam ediyor. Her yıl yapılmaya başlanan zeytin festivali 2 yıllık bir aranın ardından yeniden yapılacak. Geleneksel hale getirilen festival bu yıl yine kasım ayında yapılacak

Bölgenin en çok zeytin üretiminin yapıldığı Torbalı'ya bağlı Saipler köyü zeytin festivaline devam ediyor. Her yıl yapılmaya başlanan zeytin festivali 2 yıllık bir aranın ardından yeniden yapılacak. Geleneksel hale getirilen festival bu yıl yine kasım ayında yapılacak. Festival kapsamında bu yıl da zeytin tüccarları köyde tezgah açıp vatandaştan zeytin alacak. Birçok kuruluşun tezgah açması nedeniyle meydana gelecek rekabet yine köylüye yarayacak. Festivale bu yılda katılımın yüksek olması bekleniyor.

2 YILDIR YAPILMIYORDU

Muhtar Ayhan Şahin tarafından başlatılan festival her yıl daha kapsamlı yapılıyor. Bu yıl sürpriz konuk ve konserlerin yapılacağı festival oldukça renkli geçecek. Festival için hazırlıklara başladıklarını ifade eden muhtar Şahin "Bu yıl festivalin daha renkli olması için çalışacağız. Her geçen eksiklerimizi görüp onları gidermeye çalışıyoruz. Her yıl daha profesyonel bir şekilde yapmaya uğraşıyoruz. Bu yıl çeşitli programlar ile muhteşem bir festivale ev sahipliği yapmak istiyoruz" şeklinde konuştu.

"ZEYTİNİ ELLE TOPLUYORUZ"

Saipler Mahalle Muhtarı Ayhan Şahin, bölgenin zeytincilik için çok iyi bir iklim ve toprak yapısına sahip olduğunu vurgulayarak, "Sofralık Gemlik zeytini mahallemizde oldukça kaliteli bir şekilde yetişiyor. Bu ürünün tanıtılması açısından festivale önem veriyoruz. Bu doğrultuda bizde üretimi daha profesyonel bir hale getirdik. Şu anda hemen her köylü Gemlik zeytini yetiştiriyor. Bu zeytin elle toplandığı için sofraların vazgeçilmezi konumunda. Geçen yıl zeytinlerimiz çok beğenildi. Susuz yetişmelerine rağmen çok kaliteli ürün elde ettik" dedi.

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.