Çözüm bulan yok! Tehlike devam ediyor

Çözüm bulan yok!  Tehlike devam ediyor

Torbalılı Jeoloji Mühendisi Yakup Şimşek, 2 yıl önce Ahmetli Mahallesi bölgesinin yer altı sularına deniz suyu karıştığını belirtmişti. Şimşek, önceki gün yaptığı yeni bir açıklama ile deniz suyunun yüzde 30’lara kadar ulaştığını söylemişti. Çözüm halen bulunamadı

TORBALI’DA yanlış sulama yöntemlerinden dolayı Ege Denizi'nin suyu yeraltı sularına karışıyor. Bu durum Cuma Ovası havzasından ürün çeşitliliğini tehdit ediyor. Torbalı'da tarımı bitirme noktasına getirebileceğine dikkat çeken Jeoloji Mühendisi Yakup Şimşek, bu durumun birçok hastalığa da sebebiyet vereceği uyarısında bulundu. Şimşek, jeolojik olarak Torbalı'nın tabanını oluşturan birimlerin çatlaklı birimler olduğunu söyledi. Bu çatlaklı birimlerin, kireçtaşı ve şistlerden oluştuğunu belirten Şimşek, kireçtaşları ve şistlerin çatlaklarından denizdeki suyun yüksek basıncından dolayı Torbalı'daki yeraltı suyuna tuzlu su girişi olduğunu ifade etti. Fabrikaların bilinçsizce su kullanımı ve tarlaların vahşi sulama yöntemleriyle sulanmasından dolayı tatlı su oranının sürekli azaldığını dile getiren Şimşek, Torbalı'nın Ege Denizi'ne 20 kilometre uzaklıkta olan Ahmetli mahallesi başta olmak üzere Sağlık, Özbey, Yeniköy mahallelerinin suyunun tuzlulaşmaya başladığını ifade etti.

2 YIL SONRA YÜZDE 70’LERE ULAŞACAK

KURAK dönemlerde tuzlu su girişinin arttığını belirten Şimşek, özellikle yaz aylarında 80-90 metre derinliğin altındaki sondaj kuyularından da tuzlu su akışı olduğunu kaydetti. Torbalı'nın tarımsal ürün çeşitliliği bakımından Türkiye'yi besleyen ovaların başında geldiğine vurgu yapan Şimşek, burada yetiştirilen ürünlerin İstanbul başta olmak üzere Türkiye'nin birçok yerine ve Avrupa ülkelerine gönderildiğini söyledi. Bu ürünleri tüketen insanların da ciddi bir sağlık tehdidiyle karşı karşıya olduğunun altını çizen Şimşek, “Torbalının karşılaştığı en tehlikeli durumlardan biridir. Son 2 yılda yüzde 30 yer altı sularına deniz suyu karışmıştır. Bunların hepsi raporlarda mevcuttur. Bu sorun uzun vadede kalıcı hastalıklara sebep olacak. Yetkililerle yaptığımız görüşmelerden bir sonuç almadık, kimse bu durumla ilgilenmiyor. Bu önemli bir konudur ve dikkate alınması gerekiyor” dedi.

BÖLGENİN ACİL İHTİYACI ‘DAMLAMA’ SULAMA SİSTEMİDİR

FABRİKALARIN kullandığı suyun kontrol altına alınması gerektiğini söyleyen Şimşek, bir an önce vahşi sulama yöntemlerinin önüne geçilerek, damla sulama yönteminin kullanılması gerektiğini ifade etti. Tuzlu suyu oranın arttığı köylerde organize sanayinin faaliyete geçtiğini belirten Şimşek, tatlı su tüketimi dolayısıyla tuzlu su oranının daha da artacağını söyledi. Şimşek, yakın zamanda bu önlemler alınmazsa Torbalı'nın eski değerini yitireceğini vurguladı.

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.