Su kirliliği kaplumbağaların rengini değiştirdi

Su kirliliği kaplumbağaların rengini değiştirdi

Sağlık Mahallesi’nde Fetrek ve Moskof Çayı’nın birleştiği akarsu yatağından resmen zehir akıyor. Çaydan akan zehir sebebiyle doğal yaşamın olumsuz etkilenmesinin yanı sıra kaplumbağalar siyaha boyanmış bir şekilde yaşıyor

SAĞLIK Mahallesi’nde Fetrek ve Moskof Çayı’nın birleştiği akarsu yatağından tam anlamıyla zehir akıyor. İlçede hızla gelişen ve genişleyen sanayi sebebiyle günlük üretilen endüstriyel atık miktarı da artıyor. Torbalı’da endüstriyel atıkları arıtacak herhangi bir tesisin bulunmaması sebebiyle sorun yaşanıyor. Bazı fabrikalar yasağa rağmen atıklarını dere ve çaylara boşaltılıyor. Dere ve akarsulara boşaltılan atık maddeler sebebiyle doğal yaşam kirletiliyor. Elde edilen karelerde ekosistemin nasıl bozulduğu net bir şekilde gözler önüne seriliyor.

SORUN CİDDİ

İLÇEDE bir günde üretilen tonlarca endüstriyel atık zararsız hale getirilmeden doğaya bırakıldığı için doğal yaşam artık sona yaklaştı. Akarsuda balık ve kurbağaya rastlanılamazken ölüm-kalım mücadelesi veren kaplumbağaların siyaha boyanmış durum olması yürek burktu. Kaplumbağaların, suya dökülen endüstriyel atıkların arasında yaşamaya çalışırken verdiği mücadele görenlerin içini sızlattı.

BİRÇOK PANELDE DİLE GETİRİLİYOR

ÇEVRE gönüllülerine ait dernekler tarafından verilen seminerlerde endüstriyel atıkların arıtılması için bir tesis kurulması gerektiği her seferinde dile getiriliyor. Devlet ise doğa katliamlarına karşı yaptırım uyguluyor. Anca çoğu zaman denetim yetersizliğinden yararlanan bazı firmalar kural tanımıyor. Ciddi ölçüde ekosistemi ve çevre sağlığını bozan bu durum karşısında önlem alınmaması ise ilçe halkının tepkisini çekiyor.

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.