Torbalı’da eşek satışları patladı!

Torbalı’da eşek satışları patladı!

Son dönemde eşek sütüne olan rağbetin artmasıyla eşekler değerlendi. Eşek çiftlikleri köylerdeki dişi eşekleri toplayınca fiyatlar yükseldi. Erkek eşeklerin bile fiyatı 750 lirayı geçerken, eşek bulamayan köylü vatandaşlar yeniden at kullanmaya yöneldi.

Şaka değil!

TORBALI’DA faaliyet gösteren eşek çiftliğinin başarıları ve eşek sütünün yüksek fiyatı duyulunca, bölgedeki eşek çiftliği sayısında büyük artış yaşandı. Eşek çiftliği kurmak isteyen yatırımcılar eşekleri ucuza elde etmeyi amaçlayınca kırsal mahallelere yöneldiler. Yatırımcılar, Torbalı’nın da içinde bulunduğu ilçelere gözlerini dikti. Dişi eşeklerin sayısının erkek eşeklere oranla oldukça az olması ve talebin artması da eşek fiyatlarını arttırdı. Köylerde eşek kalmayınca canlı eşek fiyatı 750 lirayı geçti.

 EŞEK FİYATI, AT FİYATINI GEÇTİ

 EŞEK sütünün faydalarının yaygın olarak bilinmesiyle litre fiyatının 50 lirayı bulması, eşek fiyatlarını da arttırdı. Eskiden köylerde dağlık alanlarda serbest bırakılan eşekler şimdilerde aranmaya başladı. Daha önce en ucuz binek hayvan olduğu için tercih edilen eşeğin fiyatı büyük oranda artış gösterdi. Traktör ve motosikletlerin yaygınlaşması ile köylerde önemini yitiren eşekler süt üreticilerinin de tercihin artması ile neredeyse kalmadı. Özellikle de dişi eşek bulmak imkansız hale geldi. İzmir, Isparta, İstanbul gibi şehirlerde kurulan eşek çiftlikleri Anadolu’nun birçok yerinden eşekleri satın alıyor.

KÖYLÜLER: KÖYÜMÜZDE EŞEK KALMADI

DAĞ köylerinde eşeklerin kıymeti geçmiş yıllardaki özelliğini koruyor. Odun taşınmasında kullanılan binek ve yük aracı olan eşek artık sermaye oldu. Anadolu’nun birçok yerinde olduğu gibi Torbalı’nın da dağ köylerine girişimciler uğrayıp özellikle dişi eşekleri satın alıyor. Torbalı’da köylüler eşek bulamamaktan şikayet ediyor. Son haftalarda çok fazla talep aldıklarını belirten köylüler eşeklerin satılmasından ötürü eşek bulamamaktan şikâyetçi. Karakızlar Mahallesi’nden Hüseyin Özcan, “Zaten motosiklet ve traktör kullanımının yaygınlaşması ile eşeğe olan ilgi azalmış ve hayvanların sayısında azalma olmuştu. Süt çiftlikleri de köylerdeki eşekleri toplayınca köyde eşek kalmadı. Köyümüzde toplam 5 eşek var, biri benim ama bunları da çiftleştirecek dişi eşek bulamıyoruz” diye konuştu. 

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.