Torbalı RAM bekliyor

Torbalı RAM bekliyor

200 bine yaklaşan nüfusu, İzmir’e olan uzaklığı ve engelli nüfusu fazlalığıyla Torbalı’nın acilen Rehberlik Ve Araştırma Merkezi’ne ihtiyacı var

İki yıl önce Torbalı’ya kazandırılması için çalışmaları başlatılan Rehberlik ve Araştırma Merkezi (RAM) bir türlü açılamıyor. 200 bine yaklaşan nüfusu, İzmir’e olan uzaklığı ve engelli nüfusu fazlalığıyla Torbalı’nın acilen Rehberlik Ve Araştırma Merkezi’ne ihtiyacı var. İlçede RAM olmaması bir çok mağduriyete neden oluyor. Engelli çocuklar ve ilçedeki rehabilitasyon merkezleri bu konuda pek çok mağduriyet yaşıyor. İlçemize RAM kurulması için iki yıl önce Torbalı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından girişim başlatılmıştı. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün büyük çabalarıyla yapılan RAM binası, mahkeme kararı ile İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne devredilince proje iptal oldu. Engelli vatandaşlar, RAM sorununun bir an önce çözülmesini istiyor.

YENİ PROJE BEKLENİYOR

İlk projesini gerçekleştiremeyen Torbalı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, ilçeye Rehberlik ve Araştırma Merkezi kurulması için çalışmalarını sürdürüyor. RAM için Subaşı’ndaki eski okul arazisi ve devlet tarafından el konularak kapatılan Ertuğrul Bey Lisesi binasının ismi geçiyor. Bakanlık tarafından onaylanması ve ödenek ayrılması halinde Subaşı’na bir RAM ve Engelli İş Merkezi açılacağı yada Kapatılan okulun binasına el konularak kamulaştırılması halinde, Torbalı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne devredilecek olan binaya Rehberlik ve Araştırma Merkezi kurulması gündemde. Torbalı halkı RAM’ın akıbetini merakla bekliyor.

TORBALI’NIN İHTİYACI VAR

REHBERLİK ve Araştırma Merkezi kurulması için Torbalı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından iki yıl önce girişim başlatılmıştı. İl Özel İdaresi’nden devredilen bir binaya kurulan RAM, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin mahkeme kararı ile binayı almasının ardından yapılamayarak proje askıda kalmıştı. Şimdi Torbalı halkı yeni bir proje ile RAM kurulmasını bekliyor. Kurulması halinde Selçuk ve Bayındır’da bu kurumdan yararlanacak. Çünkü Bir ilçeye RAM açılabilmesi için ilçe nüfusunun 200 binin üzerinde olması gerekiyor. Nüfus engelinin aşılabilmesi için Torbalı, Selçuk ve Bayındır ilçelerinin ortak kullanımına sunulacak bölgesel bir RAM kurulacak.

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.