Kaya gibi vekil!

Kaya gibi vekil!

AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, Karabağlar’da işadamlarıyla kahvaltıda buluştu, esnaf ziyaretleri yaptı ve sivil toplum kuruluşlarına ziyaret düzenledi. Sarnıç’daki toplantıda ise bölgenin 40 yıllık sorununu çözen müjdeyi verdi


40 yıllık sorunu çözdü

Kaya, "Karabağlar’da 8 buçuk yıldır aynı idare var. Bakıyoruz, Karabağlar bir adım ileri gitmedi. Hep havanda su dövdüler. Projeniz varsa gelin size destek olalım, Karabağlar için kapı kapı gezmeye hazırız dedik, çağrımız yanıtsız kaldı. Uzattığımız eli tutmadılar." diye konuştu. AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, Karabağlar’da işadamlarıyla kahvaltıda buluştu, esnaf ziyaretleri yaptı ve sivil toplum kuruluşlarını ziyaret etti. AK Parti Karabağlar İlçe Başkanı Kazım Erten ve yönetim kurulu üyelerinin de eşlik ettiği programlara ilgi büyüktü. İşadamlarıyla buluşmasında yaptığı konuşmada, Karabağlar’ın ilçe olduğu zamandan bu zamana kadar geçen sürede aynı idarenin yerel yönetimde iktidar olduğunu hatırlatan Kaya, “Karabağlar’da 8 buçuk yıldır aynı idare var. Bakıyoruz, Karabağlar bir adım ileri gitmedi. Hep havanda su dövdüler. Projeniz varsa gelin size destek olalım, Karabağlar için kapı kapı gezmeye hazırız dedik, çağrımız yanıtsız kaldı. Uzattığımız eli tutmadılar. Biz kentle ilgili bir mesele söz konusu olduğunda, AK Parti, CHP, MHP diye bir ayrım yapmıyoruz. Proje üreten, destek isteyen herkesin yanındayız. Ancak bu yerel yönetimin Karabağlar için bir tane projesi bile yok.” dedi.

HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSİ CHP'Lİ BAŞKAN İLÇESİNE İMAR PLANI YAPAMADI 

Kaya’nın Karabağlar’daki programı sabah saatlerinde başladı. Karabağlar’daki 100 işadamıyla kahvaltıda buluşan  Kaya, ardından Yeşilyurt’ta bulunan özel bir kütüphanede bölge sakinleriyle bir araya geldi. Eskiizmir Caddesi’nde esnaf ziyaretleri yapan Kaya, Kars Susuzlular Derneği ve Sivas Yiğidolar Derneği’ni de ziyaret ederek dernek yöneticileriyle buluştu.Kaya’nın programına işadamlarıyla gerçekleştirdiği toplantıda söylediği sözler damga vurdu. Karabağlar’da imar ile ilgili ciddi sıkıntı olduğunu gözlemlediklerini, bu konuda özellikle müteahhitlerden ve vatandaşlardan yoğun şikâyet geldiğini belirten Kaya, “Karabağlar’da belediyenin her işi eline yüzüne bulaştırdığını, beceriksizliklerini her konuda gösterdiklerini görüyoruz. Karabağlar’ın nüfusu ortada, İzmir’in en büyük ikinci ilçesinden bahsediyoruz, son bir yılda kesilen inşaat ruhsatı sayısını nüfusa göre orantıladığımızda ortaya çok komik bir rakam çıkıyor. Geçtiğimiz yıl Karabağlar’da 600 inşaat ruhsatı kesilmiş. Oysa Karabağlar’ın üçte biri kadar nüfusa sahip Torbalı’da baktığımızda bu rakam oldukça yüksek. Geçtiğimiz yıl Torbalı’da kesilen inşaatı ruhsatı sayısının bin 200 olduğunu görüyoruz.  Harita Kadastro Mühendisi bir Belediye Başkanı var. 8 buçuk yıldır ilçesine imar planı kazandıramadı." dedi.

HEM İŞ YAPMAZLAR HEM DE YAPANA DAVA AÇARLAR 

Karabağlar’da kentsel dönüşüm konusunda 2013 yılında bakanlık tarafından belediyeye yetki devri yapıldığını hatırlatan Kaya, “Yetki istediler, verildi. Yetki var ama iş yok. Çünkü iş yapmaya niyetleri yok. Bırakın işi, projeyi, ortada plan dahi yok. Hükümetimiz Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesini Karabağlar’da başlattı. Bakanlık tarafından 540 hektarlık afet riski altındaki alanın ilk etabı olan 101 hektarlık bölgede başlayacak olan projeye de dava üstüne dava açtılar. Karabağlar Belediyesi söz konusu projeye 4 tane dava açtı. Hem iş yapmazlar, hem de yapana dava açarlar” şeklinde konuştu.

KARABAĞLAR’A ÜNİVERSİTE KAMPÜSÜ

 İzmir Demokrasi Üniversitesi’nin kampüsünün Karabağlar’a kurulacağını hatırlatan Kaya, “İzmir Demokrasi Üniversitesi kampüsünün Karabağlar ilçesine kurulması için gerekli çalışmalara başlatıldı. Hedefimiz, üniversiteyle birlikte ilçenin sosyokültürel yaşamı ile kentsel dönüşümünün birlikte götürülmesi. Ama bakın, göreceksiniz Karabağlar Belediyesi buna da dava açacak” dedi.

 POLİGON’DAKİ ASKERİ ARAZİ İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATILIYOR 

Poligon’da bulunan yaklaşık 450 dönümlük askeri arazinin de yeşil alan olarak planlanması için çalışmalara başlanacağını sözlerine ekleyen Kaya, “Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı var, şehir içinde kalan askeri alanların hepsi yeşil alan olacak. Poligon’daki arazinin de bu kapsamda yeşil alan olarak planlanması içi gerekli çalışmaları başlatıyoruz” sözlerini sarf etti. 

AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, Gaziemir Sarnıç Mahallesi’nde vatandaşların en önemli sorunu olan, tapu sorununa ilişkin bir toplantı düzenledi. Kaplanlar Düğün Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya 300’e yakın mahalleli, bölgedeki muhtarlar ve belediye meclis üyeleri katıldı. Toplantıda konuşan Kaya, bölgede yaşayan 230 vatandaşın 2B arazisi ile ilgili sorunlarının çözüldüğünü açıkladı. Sarnıçlılara seslenen Kaya, “40 yıllık sorun çözülüyor. Vatandaşlarımızın taleplerine kulak verildi, istekleri doğrultusunda yeniden bir çalışma yapıldı. Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’ın talimatıyla, Defterdarlık tarafından geçmişte yapılan değerlendirmelerle ortaya çıkan rayiç bedeller tekrardan gözden geçirildi. Komisyon tarafından ilk yapılan değerlendirmeleri baz aldığımızda, gelinen noktada o rakamların üçte birini ödeyerek vatandaşlarımız tapularına kavuşabilecek. Bu düzenlemeyle 230 vatandaşımızın 2B sorunu çözüme kavuşturuluyor” dedi.

 YILDIRIM TALİMAT

 Bölgedeki 2B arazilerini kullanan, üstünde ev ve işyeri inşa ettikten sonra yıllardır yaşayan vatandaşların tapu mücadelesinin uzun yılllardır sürdüğünü hatırlatan Kaya, vatandaşların bu haklı mücadelesinde sürekli yanlarında olduklarını ifade etti. Milli Emlak Müdürlüğü tarafından yapılan ilk çalışmada ortaya çıkan rakamların, bölge rayiçlerine göre oldukça yüksek olduğu, yeniden bir değerlendirme yapılması gerektiği yönündeki talepler üzerine tekrardan bir çalışma başlatıldığının bilgisini veren Kaya, “AK Parti olarak bizim en önemli şiarlarımızdan birisi ‘Devlet millet için vardır’ şiarıdır. Devlet, milletinin hizmetkarıdır. Burada gerçekten bunun örneğini görüyoruz. İlk yapılan değerlendirmelerde m2 fiyatları 1.000-1.100 TL arasındaydı. Daha sonra komisyon tarafından bu rakam 800-850 TL arasında belirlendi. Yaptığımız toplantılar sonucunda üç inceleme yapıldı. Geldiğimiz noktada, kanuni yüzde 50 indirim bedeli ile birlikte bu fiyatlar 290-350 TL arasına inmiş bulunmaktadır. Buna ayrıca yüzde 20 peşin ödeme indirimi de yapıldığında, vatandaşlarımız m2’sine 230-280 TL arasında bir bedel ödeyerek tapularına kavuşabilecekler” dedi. 

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.