3 gün sonra sokakta buldular!

3 gün sonra sokakta buldular!

8 Ay boyunca kediye bakan aile bir süre sonra evin içinde kediyi besleyememeye başladı. Ponçik adını verdikleri kedi sürekli yüksekten atlamaya başlayınca aile kediyi barınağa verme kararı aldı. Vurhan ailesi kediyi barınağa verdikten sonra Ponçik’i yolda bakımsız bir halde bulduklarını iddia etti

Barınağa verdikleri kediyi

Muratbey Mahallesi 3561 Sokakta oturan Adnan Vurhan ve  10 Yaşındaki kızı, Şubat ayında yolda 2 aylık bir kediyi donmak üzereyken buldular.Minik kız  babasına kediyi almaları için baskı yaptı.  Tüm bu yaşananlardan sonra aile kediyi sahiplendi. 8 Ay boyunca kediye bakan aile bir süre sonra evin içinde kediyi besleyememeye başladı. Ponçik adını verdikleri kedi sürekli yüksekten atlamaya başlayınca aile kediyi barınağa verme kararı aldı. Vurhan ailesi kediyi barınağa verdikten sonra Ponçik’i yolda bakımsız bir halde bulduklarını iddia etti.

“KEDİMİZ ÖLÜME TERK EDİLDİ”

KEDİYİ nasıl bulduklarını anlatan Adnan Vurhan, “Kızım ve eşim Barışyapı sitesi içerisinde bir kuaföre gidiyorlar. Orada kediyi tanıyorlar. Seslenince kedi kızımın kucağına atlıyor. Daha sonra ameliyat izinden de kedinin bizim olduğunu onaylıyorlar. Ancak bu olay sadece barınağa verdiğimiz günden 3 gün sonraya denk geliyor. Yani barınak ekipleri almışlar kediyi evden çıkınca da salmışlar resmen. Biz kediyi ölmesin diye barınağa emanet ediyoruz. Kedi ölüme terk edilmiş halde karşımıza çıkıyor” dedi.

BARINAKLAR İÇİN KANUN NE DİYOR?

Hem 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu hem de bu Kanunun uygulama Yönetmeliği uyarınca; Barınakların ne ve nasıl olması gerektiği düzenlemiştir.  Bu konuda önemli bazı unsurlar öne çıkmaktadır.  

Öncelikle hem Kanun hem de Yönetmelik; Geçici Bakımevlerinden bahsetmektedir. Geçici Bakımevi; hayvanların rehabilite edildiği, kısırlaştırma ameliyatlarının gerçekleştirildiği, gerekli aşılarının yapıldığı, küpelendikleri, kayıt altına alındıkları, maksimum 10-15 günlük bir süre için bu tür işlemler için tutuldukları yer olarak tanımlanmaktadır.  YAŞAR CEYLAN

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.