Yerli otomobil Torbalı’da olsun

Yerli otomobil Torbalı’da olsun

Türkiye'nin ilk yerli otomobilinin üretim yeri için Ege Bölgesindeki iller başta olmak üzere her bölgeden çağrılar gelmesi üzerine bir çağrı da Aliağa'dan geldi. Torbalı Esnaf Odası Başkanı Halil gülcü, son günlerde gündemde sıkça yer alan yerli otomobilin üretim yeri için sanayi kenti Torbalı en doğru tercih olacağını açıkladı. Gülcü, "Siz yeni bir otomobil markası oluşturacaksınız, üretim yapacaksın Torbalı da 500 dönüm yerde var. Torbalı bu iş için en ehven, en doğru yerdir" dedi.

5 YÜZ DEĞİL BİN DÖNÜM YER VERİRİZ

Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan,  Türkiye'nin yerli otomobilini yapacak 5 şirketi açıklamıştı. 2019'da ilk prototipi ardından 2021 yılında seri üretime geçilecek yerli otomobil için henüz nerede üretileceği konusu ise netlik kazanmadı.  Diyen Esnaf odası başkanı Halil Gülcü  ise kentte yerli otomobilin üretimine talip olduklarını söyledi. “Sadece bize söylesinler yerli araba torbalı da yapılacak desinler biz 5 yüz  değil bin dölüm yer veririz” dedi .

TEKLİFLERE KAPIMIZ HER ZAMAN AÇIK

Gülcü , teklif geldiği taktirde kapılarının her zaman açık olduğunu belirterek, "Bu firmalar yedek parça veya parça üretecekse, bunu liman yakın hava alanı 15 dakika tren 5 dakika uzaklıkta bunlarla birlikte değerlendirdiğimizde bu fabrikanın  Torbalı da kurulmasını uygun buluyorum. Bunun için her türlü desteği de veririz. Yeter ki kurum incelemesini yapsın, bize de böyle bir teklifle gelsinler, kapımız her zaman açıktır. Fabrikanın  Torbalı da üretilmesi söz konusu olduğunda seçilebilecek yerin büyük bir arazi olması . gerekiyor o da bizde var Bu, hangi parçaların burada üretileceği, montajın burada yapılıp yapılmayacağına da bağlı. Biliyorsunuz ki otomotiv sektöründe artık her yerden parça geliyor; ama tesisin mutlaka genişleme imkanı olan bir yerde kurulması lazım" dedi.

TÜRKİYENİN SANAYİ BÖLGESİ OLAN TORBALI DA YERLİ OTOMOBİL ÜRETİLSİN

Başkanı gülcü ,  Kocaeli bölgesinde rafineri, otomotiv sanayii ve benzeri yatırımların hepsinin bir arada bulunduğunu, zamanında ve doğru planlama yapılırsa  Torbalı'nın da bu yükü kaldırabilecek potansiyelde olduğunu söyledi. Bu konudaki planlama doğru yapılırsa sıkıntı oluşmayacağını kaydeden halil gülcü , "Bu projeyi sadece  torbalı  değil, İzmir ve çevresi için düşünmek gerekir. Otomotiv sanayii olduğunda burada daha fazla çalışmak isteyen olacaktır. Buna uygun eğitim, kurs ve diğer altyapıyı oluşturduktan sonra korkulacak hiçbir şey yoktur" dedi. Yaşar CEYLAN

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.