Servislerde araç takip sistemi zorunlu

Servislerde araç takip sistemi zorunlu

Cengiz Topel İlkokulu’nda dün saat 12:00’da servis şoförlerinin katılımıyla, servis araçlarıyla ilgili yönetmeliklerin anlatılması için bilgi semineri verildi. İlçe jandarma ve emniyet personelinin anlatımıyla yapılan seminerde araç takip sisteminin zorunlu olduğu ifade edildi

TORBALI Cengiz Topel İlkokulu’nda saat 12:00’da 50 servis şoförünün katılımıyla şoförlerin ve araçların uyması gereken kriterler hakkında seminer verildi. İlçe Jandarma Komutanlığı’ndan Kd. Bçvş. Metin Çakmak ve Emniyet Müdürlüğü’nden Erol Bulut’un verdiği seminerde şoförlerin uyması gereken kurallar ve araçlarda olması gereken teçhizatlardan bahsedildi. Semineri veren görevliler yaptıkları anlatımda, “Çocuklarımızın rahat bir ve konforlu bir şekilde sağ salim okuluna ve evine getirilmesi için dikkatli olunmalıdır” dedi.

SERVİSLERİN ARKASINDA OKUL TAŞITI YAZACAK

Bilgilendirme yapan yetkililer, “Okul servis araçlarının arkasında "OKUL TAŞITI" yazısını kapsayan numunesine uygun renk, ebat ve şekilde reflektif bir kuşak bulundurulmalıdır. Okul servis aracının arkasında, öğrencilerin iniş ve binişleri sırasında yakılmak üzere en az 30 cm çapında kırmızı ışık veren bir lamba bulunmalı ve bu lambanın yakılması halinde üzerinde siyah renkte büyük harflerle "DUR" yazısı okunacak şekilde tesis edilmiş olmalı, lambanın yakılıp söndürülmesi tertibatı fren lambaları ile ayrı olmalıdır. Okul servis aracı olarak kullanılacak taşıtlarda, öğrencilerin kolayca yetişebileceği camlar ve pencereler sabit olmalı, iç düzenlemesinde demir aksam açıkta olmamalı, varsa yaralanmaya sebebiyet vermeyecek yumuşak bir madde ile kaplanmalıdır. Okul servis araçlarında Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmelik ile Karayolları Trafik Yönetmeliğinde belirtilen standart, nitelik ve sayıda araç, gereç ve malzemeler her an kullanılabilir durumda bulundurulmalıdır” şeklinde konuştu.

SERVİSLER TEMİZ OLACAK

Araçların temiz olması gerektiğini belirten yetkililer, “Okul servis araçlarının kapıları şoför tarafından açılıp kapatılabilecek şekilde otomatik havalı, hidrolikli olabileceği gibi; araç şoförleri tarafından elle kumanda edilebilecek şekilde de olabilir. Otomatik olduğu takdirde, kapıların açık veya kapalı olduğu şoföre optik veya akustik sinyallerle intikal edecek şekilde olmalıdır. Okul servis aracı olarak kullanılacak taşıtlar temiz, bakımlı ve güvenli durumda bulundurulmalı ve 6 ayda bir bakım ve onarımları yaptırılmakla birlikte; taşıtların cinsine göre Karayolları Trafik Yönetmeliğinin öngördüğü periyodik muayeneleri de yaptırılmış olmalıdır.  Okul servis aracı olarak kullanılacak taşıtların yaşları on yaşından küçük olmalıdır. Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkındaki Yönetmelik hükümlerine göre tayin edilen ve o araca ait tescil belgelerinde gösterilen oturacak yer adedi, aracın içerisine görülebilecek bir yere yazılarak sabit şekilde monte edilecektir” ifadeleri kullanıldı.

ARAÇ TAKİP SİSTEMİ ZORUNLU OLACAK

İlgili yönetmelik hakkında bilgi veren jandarma ve emniyet personeli, “Taşıtların yaşları 12´den büyük olmayacak ve araç takip sistemi ve her öğrenci ve çocuk için 3 nokta emniyet kemeri ve gerekli koruyucu tertibat bulundurulacak. Okul servis araçlarında görüntü ve müzik sistemleri taşıma hizmeti sırasında kullanılmayacak. Okul servis araçlarında, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca standartları belirlenen her koltukta oturmaya duyarlı, sensörlü sistemlerin bulunması zorunlu olacak. Okul servis araçlarında tüm koltukları görecek şekilde standartlara uygun, iç ve dış kamera ile en az 30 gün süreli kayıt yapabilen kayıt cihazı bulundurulacak. Okul servis araçlarının camlarının üzerine renkli film tabakaları yapıştırılması yasaklanırken, iç mekânı gösteren beyaz cam dışında cam kullanılamayacağı da hükme bağlandı” diyerek anlatımlar yapıldı. YAŞAR CEYLAN

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.