Hastaneden o iddialara yanıt geldi

Hastaneden o iddialara yanıt geldi

Torbalı’da yanlış teşhis koyulduğu iddiasıyla basına yansıyan haberin ardından Hastane Yönetimi’nden cevap geldi. Yapılan bilgilendirmenin sonunda, “Suçlanan sağlık personelinin de yasal haklarını kullanma durumu mevcuttur” ifadeleri kullanıldı

İLÇEDE önceki gün Avidite Testi yaptırarak çocuğun aldırılması ile ilgili Torbalı Devlet Hastanesi’nde hekimler tarafından karar verildiğinin basın gündeme gelmesi ardından hastane yönetiminden cevap geldi. Yapılan bilgilendirmede Torbalı Devlet Hastanesi’nin bugüne kadar anne karnındaki hiçbir çocuğa tahliye kararı vermediği ve hiçbir şekilde çocuk tahliye edilmediğini ifade edildi. Konu ile ilgili bilgi veren Torbalı Devlet Hastanesi Başhekimi Şenol Topçu, “Gazete haberinde adı geçenler, hastanemize sözlü ya da yazılı bir şikayette bulunmamışlardır” dedi.

“YANLIŞ YAPILAN TETKİK YOKTUR”

Yaptığı bilgilendirmede yanlış bir test sonucunun olmadığını belirten Şenol Topçu, “Haberde geçen iddialar incelenmiştir. Konu ile ilgili ölen, yaralanan, sakat kalan, yanlış tedavi uygulanan ya da yanlış yapılan bir tetkik yoktur. Yanlış bir test sonucu da söz konusu değildir. Konu kişiler tarafından Cumhuriyet Savcılığı’na intikal ettirildiğinden dolayı ve sağlık bilgilerinin kişiye özel olması nedeniyle açıklama yapılamayacaktır” şeklinde konuştu.

“YASAL HAKLARINI KULLANMA DURUMU MEVCUTTUR”

Sözlerine devam eden Başhekim Topçu, “İnceleme, kovuşturma ve soruşturma neticesinde ihmali olan hastane personeli varsa gereği yapılacaktır. İddiaların asılsız olması halinde suçlanan sağlık personelinin de yasal haklarını kullanma durumu mevcuttur” diyerek cümlelerini noktaladı.

CMV TESTİ NEDİR?

Birçok kaynakta CMV testi hakkında bilgiler yer alıyor. Sağlıkla ilgili birçok metinde yer alan bilgilere göre; CMV (Sitomegalovirus)’ün enfeksiyonuna yönelik doğuştan gelen ve yeni doğan enfeksiyonlarının sık nedenlerinden birisi olduğu belirtildi. Bu enfeksiyonun çocukta beyin gelişimi bozukluğuna, sinirsel arızalara, işitme kayıplarına neden olabileceği ifade edildi. Doğuştan sekellerin çoğunun geri dönüşümsüz olduğu ve bu nedenle önemli olması açısından hamilelerde CMV olup olmadığının anlaşılması adına bebeğin de etkilenip etkilenmediğinin tespit edilmesi için tarama testleri yapıldığı bilgisi paylaşıldı. Gebeliğin ilk 3 ayında Anti CMV (Igm ve IgG) testlerinin yapıldığı testlerin pozitif çıkması halinde ikinci bir test olan AVİDİTE testinin istendiği belirtildi. AVİDİTE testinde görülen değerlerin düşük ya da yüksek oluşuna göre öneride bulunacağı, ya tedavi verileceği ya da bebeğin tahliyesine karar verileceği ifade edildi. Bununla birlikte AVİDİTE testlerinin ise İzmir’de üniversite hastanelerinde ve eğitim ve araştırma hastanelerinde yapılabildiği belirtildi. BURAK AKTAŞ

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.