Nefis Kebap, Paçacı Nizam Usta’yı transfer etti

Nefis Kebap, Paçacı Nizam Usta’yı transfer etti

Nefis Kebap, Paçacı Nizam Usta’yı transfer etti

İZMİR-Aydın asfaltı üzeri Orman Fidanlığı karşısında hizmet veren Nefis Kebap, ses getirecek bir transfere imza attı. 30 yıllık aşçı olan ve ilçede ün yapan ‘Paçacı Nizam Usta’ lakabıyla ünlenen Nizamettin Demir, Nefis Kebap’ta işe başladı. Paçacı Nizam Usta, leziz yemeklerini Kemal ve Hasan Dimen’in sahibi olduğu Nefis Kebap için yapacak. Transfer hakkında açıklama yapan işletmeci Kemal Dimen, “Torbalı’da yemekleriyle ün salmış olan ustamız Nefis Kebap’ta işe başladı. Torbalılılar bundan sonra Paçacı Nizam Usta’nın lezzetli yemeklerini Nefis Kebap’ta yiyebilecek” diye konuştu. Paçacı Nizam Usta, Diyarbakır usulü kellepaça, beyran çorbası, kuzu kavurma, göveç ile kuzu tandır gibi onlarca yemeğini müşterilerine Nefis Kebap’ta buluşturacak. Sabah 05.00’te açılan mekan gece 12’ye kadar hizmet veriyor.

DİYARBAKIR YÖRESİNE HAS ÇORBALAR

ŞİFA kaynağı olan çorba hiç kuşkusuz birçok kişinin beğenerek tükettiği ürünlerin başında geliyor. Günün her öğünü fark etmeden tüketilebilen çorbanın müdavimleri de Torbalı’da bir hayli fazla. Özellikle kelle paça gibi sakatat çeşitleriyle hazırlanan çorbalar büyük beğeni topluyor. İlçedeki birçok çorbasever, soluğu ya Tire’de alıyor ya da İzmir merkezde… 30 yıldır aşçılık yapan Nizamettin Demir, ilçedeki bu eksikliği Nefis’te giderecek. Diyarbakır yöresine uygun bir şekilde yapılan kelle paça çorbasının en büyük özelliği terbiye edilmemesi. Geleneksel yöntemlerle hazırlanan kuzu kelle paça ve dana kelle paça olmak üzere 8 farklı çorba çeşidi günlük olarak hazırlanıyor. Çorba menüsüne ayrıca Gaziantep’in ünlü lezzetlerinden olan ve kuzu eti ile pirinçten hazırlanan beyran çorbası da bulunuyor. Et yemeklerinin yanı sıra pide çeşitleri, döner, konya menüsü ve serpme kahvaltı da Nefis Kebap’ta müşterilere sunuluyor.

‘ALIŞKANLIK YAPACAĞIZ’

PAÇACI Nizam Usta, çorbalarda kesinlikle un ve yumurta kullanmadıklarını söyledi. Demir, “Annelerimizin yaptığı o çorbanın lezzetini hiçbir katkı maddesi kullanmadan sunuyoruz burada. Sadece çorba değil. Bu bölgede söğüş genellikle soğuk yapılır. Ama biz soğuk söğüşün yanında sıcak söğüş kelleyi de menümüze ekledik. Gerçekten de iddialıyız bu konuda. Alışkanlık yapacağız. Nefis Kebap, birçok özelliğiyle Torbalı’da ilk ve tek. Menümüz ile ilgili çok olumlu tepkiler alıyoruz” şeklinde konuştu.

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.