HİMSS ile hastaların tedavisi daha güvenli

HİMSS ile hastaların tedavisi daha güvenli

Torbalı Devlet Hastanesi’nde HİMSS dönemi başladı. Röntgen, EKG ve MR gibi tahlillerin artık dijital ortamlarda kayıt altına alınmasıyla verilerin kaybolmayacağı belirtildi. Başhekim Şenol Topçu, “Yatan hastalarda ise kullanacağı ilaçlar bilgisayarda yazılmakta ve barkodla doğrulanmaktadır” dedi

TORBALI Devlet Hastanesi, güzel yeniliklerle gündeme geliyor. Bugüne kadar röntgen, EKG, MR gibi sonuçların dijital ortamda kayıt altına alınarak kağıt ve çekilen filmleri saklamaya son verildi. Cihazlardan elde edilen verilerin dijital ortamda kayıt altına alınmasıyla birlikte verilerin muhafaza edildiği belirtildi. Torbalı Devlet Hastanesi Başhekimi Şenol Topçu, sistem hakkında detaylı bilgi verdi. Topçu, “HİMSS (Sağlık Bilgi ve Yönetim Sistemleri Organizasyonu) 1961 yılın kurulmuştur. Bilgi işlem teknolojileri kullanılarak daha iyi sağlık hizmeti sunabilmesi üzerine çalışan Avrupa merkezli global bir organizasyondur” dedi.

SİSTEM 27 ARALIK’TA BAŞLADI

Uzun süre ön çalışmaları yapılan sistem hakkında Şenol Topçu, “Hastaneleri EMRAM skorlaması ile dijitallik kavramı üzerinden analiz eden ve 0 ile 7 arası derecelendiren bir sistemdir. Torbalı Devlet Hastanesi’nde 27 Aralık 2017’de HİMSS seviye altı değerlendirmesi sonucu onaylanmıştır. HİMSS Analytics, EMRAM seviye altı olarak onaylanmıştır. Bu değerlendirme 3 yıl süre ile geçerlidir” şeklinde konuştu.

“VERİLER KORUNUYOR”

Sistemin çok büyük avantajlar sağladığını belirten Başhekim Topçu, “Hastanemizde hastanın ve hastaların kayıt kabulünden itibaren muayene edilmesi, laboratuar tetkiklerinin istenmesi, röntgen, tomografi, mamografi, ultrasonografi, kemik dansitometrisi, renkli dopler, EKG, EEG, EMG ve EMAR dahil tüm görüntüleme tetkik istemleri kağıtsız olarak bilgisayar ortamında yapılmaktadır. Veriler adı geçen cihazlardan yine dijital olarak işlenmekte, raporlanmakta ve hastanenin bilgisayar yazılım sistemine aktarılmaktadır. Hekimler, bilgisayarlarından verilere ulaşabilmektedir. Bir başka özellik de tüm bu veriler, dijital ortamda kaydedilmekte ve istenildiği zaman kullanılabilmektedir. Kağıt ve film israfı da önlenerek tasarruf sağlanmakta ve veri kaybı olmamaktadır” diyerek bilgi verdi.

“TEDAVİ GÜVEN ALTINA ALINIYOR”

Dijital sisteme geçilmesiyle tedavi sürecinin daha güvenli bir şekilde sağlanacağını ifade eden Topçu, “Yatan hastalarımızla ilgili yattığı andan itibaren kullanacağı ilaçlar bilgisayardan yazılmaktadır. Hekimin ilaç istemini hemşireler ve eczacılar da bilgisayarlardan girerek her hastanın kolunda bulunan barkod numarasına göre ilaçları numaralandırılarak paket halinde servislere gönderilmektedir. Bilgisayarlar ve barkod cihazları aracılığıyla doğru hastaya, doğru zamanda, doğru dozda, doğru ilacı, doğru şekilde uygulaması yapılmaktadır. İlaç ve besin alerjileri ve kritik durumlarda bilgisayarlar, hekimin cep telefonlarına ve bilgisayarına bildirim göndermektedir. Neticede bu sistemin merkezinde hasta ve hastaya uygulanan tedavinin güvencesi vardır. Tüm cihazlarımızın teknolojinin en yeni ürünü olması, hekim hemşire dahil tüm sağlık personelinin eğitimden geçmesi ve sistemi kullanabilmesi önemli. Tüm hastanenin başarısıdır. Arkadaşlarıma teşekkür ediyorum ve kutluyorum” şeklinde cümlelerini noktaladı. BURAK AKTAŞ

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.