“Kışlık ürünler için sigorta yapılmalı”

“Kışlık ürünler için sigorta yapılmalı”

Bankaların kışlık tarım ürünlerini sigortalamaması nedeniyle çiftçiler, doğal nedenlerden dolayı büyük mağduriyet yaşıyor. Don ve sel gibi ürünlere zarar veren durumlara karşı çiftçiler, sigorta şirketlerince kışlık ürünleri kapsayan bir sigorta hizmeti verilmesini istiyor

KIŞLIK tarım ürünlerine sigorta yapılmaması nedeniyle çiftçiler, doğal nedenlerden dolayı büyük mağduriyet yaşıyor. Don ve sel gibi olaylara karşı tarım ürünlerini sigortalatmak isteyen çiftçiler, sigorta şirketlerinden kışlık ürünleri de kapsayan bir sigorta hizmeti için düzenleme yapmasını istiyor. Çiftçilerin bu talebini gündeme taşıyan Torbalı Ziraat Odası Başkanı Yılmaz Girgin, sigorta şirketlerinin bu yönde bir hizmet vermesi gerektiğine dikkat çekti.

“YAZLIK SİGORTALANIYOR, KIŞLIKTA SİGORTA YOK”

Torbalı Ziraat Odası Başkanı Yılmaz Girgin, “Sigorta şirketleri her şeyi sigortaladıkları gibi yazlık tarım ürünlerini de sigortalıyor. Ancak kışlık ürünler sigortalanmıyor. Sürekli kar yağan ve don olan şehirlerde zaten kışlık tarım yapılmıyor. Ancak Torbalı gibi kışlık tarım ürünlerinin yetiştirildiği yerlerde don olayı düşük bir ihtimal olmasına rağmen var. Sigorta şirketleri bu risk nedeniyle kışlık tarım ürünlerini sigortalamalılar. Sigorta şirketlerinin varlık amacı zaten vatandaşın bu riskine ortak olmaktır. Ürünleri sigortalanmayan üreticiler, bir don olayı sonrasında ürünlerini kaybederlerse zor durumda kalırlar. Çiftçilerimiz zaten yılda yalnızca iki kez para kazanıyorlar” şeklinde konuştu.

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.