Türk Eğitim Sen, Performans Sistemine karşı

Türk Eğitim Sen, Performans Sistemine karşı

Türk Eğitim Sen Torbalı Temsilciliği Torbalı Belediye Meydanında saat 18:30’da basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada Milli Eğitim Bakanlığı’nın getirmeyi planladığı performans sistemine karşı çıkıldı

TÜRK Eğitim Sen Torbalı Temsilciliği önceki saat 18:30’da Torbalı Belediye Meydanında Performans Sistemine karşı basın açıklaması gerçekleştirdi. Eleştirilen yer aldığı açıklamada Türk Eğitim Sen Torbalı Temsilcisi Timur Tunay, “Türk Eğitim sistemi kangren haline gelmiş birçok sorunu barındırmaktadır. Asıl görevi bu sorunlara çözüm bulmak olan Milli Eğitim Bakanlığı her uygulaması ile eğitim sisteminin en önemli bileşeni olan öğretmenlerimizi hedef tahtasına koymaktadır. Üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmekte yetersiz kalan MEB, eğitimdeki yanlış politikaların sonucunda ortaya çıkan başarısızlığı üzerinden atmaya ve sorumluluğu öğretmenlere yıkmaya çalışmaktadır. Türk Milli eğitimini enkaz haline getirenler bu enkazı öğretmenin üzerine yıkamazlar,eğitimdeki başarısızlığın sebebi 15 yıldır yapılan uygulamalardır. Öğretmenleri ALO 147, BİMER, CİMER gibi uygulamalarla veliyle ve öğrenciyle karşı karşıya getiren, sürekli baskı altında tutan MEB, son olarak ise 9 Haziran 2017 tarihli Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren “Ulusal Öğretmen Strateji Belgesi ” hedefleri arasında eğitimde performans değerlendirme uygulamasına da yer vermiştir” dedi.

 “EĞİTİMİN SORUNUNU ÇÖZMEYECEK”

 Tunay, “12 ilde pilot uygulaması tamamlanan öğretmen performans sistemi için yönetmelik taslağı yayınlanmış, yakın zamanda da yürürlüğe gireceği ifade edilmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmenlerin mesleki yeterliliklerini arttırmak için uygulanacağı iddia edilen performans değerlendirme sistemi eğitimin hiçbir sorununu çözemeyeceği gibi tam tersine yeni sorunların doğmasına sebep olacaktır. Öğretmenlerin performansı için yapılacak değerlendirmede ortaya çıkacak olan performans notu okul müdürü, zümre öğretmenleri, zümre dışı öğretmenler, veliler, öğrenciler ve öğretmenin öz değerlendirmesi sonucunda elde edilecektir. 4 yılda bir yapılacak sınav notu da o yıl değerlendirmeye eklenecektir. Değerli Arkadaşlar; Eğitimin niteliği hiçbir bilimsel karşılığı olmayan performans değerlendirmesi ile değil, öğretmene değer vererek, velinin,öğrencinin ve toplumun gözünde öğretmenin mesleki saygınlığını arttırarak sağlanabileceği açıkken, öğretmeni her an ‘diken üstünde’ tutacak bu yöntem asla kabul edilemez. MEB’in performans değerlendirme uygulaması öğretmenlerin birbirine ve öğrencilerine karşı güvensizliğini arttıracak, sürekli performans baskısı ve tehdit altında çalışmasının önünü açacaktır” şeklinde konuştu.

 “ÖĞRETMENLER İTİBARSIZLAŞTIRILACAK”

 Ücretli öğretmenlere kadro ataması yapılmamasının asıl sorunlardan yalnızca biri olduğunu ifade eden Timur Tunay, “Eğitimde kalite öğretmeni itibarsızlaştırarak sağlanmaz. Öğretmeni diken üstünde tutacak, huzursuz edecek politikalarla başarıya ulaşılmaz. Bu tasarı uygulanırsa, öğretmenler arası güven sarsılacak, okullarımızdaki çalışma barışı bozulacaktır. Dayanışma ve özveriyle yapılan öğretmenlik mesleğini, performans tuzağına kurban ediyorsunuz. Oysa okul zümreleri ve öğretmenler arası dayanışma, bir eğitim kurumunun başarısı için en temel gerekçedir. Dünyanın hiç bir ülkesinde de böyle bir niteliksiz tasarı yoktur. Biz eğitimcilerin performansını arttırmak istiyorsanız, sözleşmeli çalışmaya son verin, sigortalarını bile tam yatırmadığınız on binlerce ücretli öğretmenlere kadro ataması yapın. Biz eğitimcilerin performansını arttırmak istiyorsanız, atama yönetmeliğini daha adil hale getirin. Sıraları işletin. Biz eğitimcilerin performansını arttırmak istiyorsanız, ikide bir eğitim sistemini değiştirmeyin. Öğretim programlarını Gerçekten Milli, Atatürkçü bilimsel, evrensel değerlerle donatın.

Biz eğitimcilerin performansını arttırmak istiyorsanız, kadrolaşmaya hizmet eden mülakata değil,sınavla ve liyakate dayalı yönetici ataması yapın. Tüm öğretmenlerimizi,  sendika ayrımı yapmaksızın çalışmalarımıza katkı sunmaya ve haklarımız için birlikte mücadeleye davet ediyoruz. Diyoruz ki: Öğretmen yalvarmaz, öğretmen boyun eğmez, öğretmen el açmaz, öğretmen ders verir” diyerek cümlelerini noktaladı. BURAK AKTAŞ

 

 

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.