Atıklar dereyi bu hale getirdi Fabrikalardan doğaya zehir!

Atıklar dereyi bu hale getirdi  Fabrikalardan doğaya zehir!

Torbalı’da çevre sorunu büyümeye devam ediyor. Dev firmalar endüstriyel atıklarını doğaya bırakınca, birçok canlı için yaşam zora giriyor.

Torbalı’daki dere ve çay sorunları sürüyor. Son yıllarda artan sanayileşme ile iyice can çekişen dereler vatandaşın tepkisine neden oluyor. Bir zamanlar yüzülen, balıkların tutulduğu dereler şimdi endüstriyel atıklar nedeniyle kırmızı ve siyah akmaya başladı. Bu derelerden biri de Türkiye’nin dev fabrikalarından olan TUKAŞ’ın yanı başındaki dere. Söz konusu fabrikanın hemen yanında bulunan dere çoğu zaman kırmızı akıyor.

DERE KIRMIZI AKIYOR

Fabrikanın bulunduğu Çaybaşı Mahallesi’nde vatandaşlar ise derenin kırmızı akmasının nedeni olarak fabrika atıklarını gösteriyor. Bu iddia Çaybaşı Mahallesi’nden Sami Erkan’dan geldi. Erkan geçtiğimiz günlerde ilçeye gelen Büyükşehir Belediye Başkanı’na bu sitemini dile getirip, ‘Başta TUKAŞ ve Sepiciler olmak üzere birçok firmanın endüstriyel atıkları dereye akıyor. Buna bir çözüm bulunsun’ şeklinde şikayetini belirtti. Uzun süreden beri can çekişen çay ve derelerin ne zamana kadar bu sıkıntılarla boğuşacağı ise bilinmiyor.

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.