Öğrencilerimizden tasarruf buluşu

Öğrencilerimizden tasarruf buluşu

Torbalı Mavi Teknik Pancar OSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin hazırladığı ‘mavi hidro’ isimli cihaz Sivas’ta düzenlenen yarışmaya damgasını vurdu

Sivas’ta geçtiğimiz gün başlayan Endüstri 4.0 Temalı Yenilenebilir Enerji Kaynakları '12. Uluslararası MEB Robot Yarışması'nda 12 ülkeden lise düzeyindeki öğrenciler projelerini yarıştırdı. Üç gün sürecek yarışmada en çok ilgi çeken proje, Torbalı'dan yarışmaya katılan Mavi Teknik Pancar OSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin hazırladığı ‘mavi hidro’ isimli cihaz oldu. Su ve benzinle çalışan cihaz, suyu oksijen ve hidrojen olarak ayırıyor, benzini ise gaza dönüştürüp hidrojen ve benzin gazını bir tankta yakarak kinetik enerjiye dönüştürüyor. Cihaz sayesinde 1 litre benzin ile 1 saat çalışan bir motor 100 mili litre benzin ile bir saat çalışabiliyor. Cihazın yüzde 90 oranında akaryakıt tasarrufu sağladığı belirtiliyor.

BENZİNİ KOKLUYOR

‘Mavi hidro’ adını verdikleri cihazla ilgili açıklama yapan 10’uncu sınıf öğrencisi Berkay Yıldız, cihazın hidrojen ve elde ettikleri benzin gazı ile çalıştığını belirtip, “Yaptığımız inovasyon çalışmaları sonucunda kullandığımız benzini minimize ettik. Benzini kompresör vasıtası ile gaz haline getirdik. Elde ettiğimiz gaz ile sudan ayrıştırdığımız hidrojeni hortum vasıtası ile jeneratörün hava filtresi kısmına aktardık. Cihazımız benzinin kokusu ve hidrojen ile çalışıyor. Bu şekilde yüzde 90 yakıt tasarrufu elde ediyoruz. Yenilenemeyen enerji kaynaklarına olan ihtiyacı azaltmak ve yenilenebilir kaynakların kullanımını arttırmak için ‘mavi hidro’ adını verdiğimiz bu cihazı tasarladık” dedi.

 

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.