Sağlık “maliyete” takıldı

Sağlık “maliyete” takıldı

Sağlık Bakanlığı tarafından Cumhuriyet Mahallesi’ne Aile Hekimliği yapılacak. Eski hastanedeki prefabrik malzemelerinin taşıma maliyeti nedeniyle yapımı şimdilik ertelenen proje ile mahalle sakinleri rahat bir nefes alacak.

Yaklaşık 10 bin kişinin yaşadığı ve mahalle sakinleri tarafından merakla beklenen ve yapımı yılan hikayesine dönen Aile Hekimliği projesi maddi sebepler nedeniyle ertelendi. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılacak proje için ise görüşmeler devam ediyor. Torbalı Huzurevi’nin yanında 40 metrekarelik alana yapılması kararlaştırılan ve yapımı için eski hastanede ek bina olarak kullanılan prefabrik malzemelerinin kullanılacağı Aile Hekimliği taşıma maliyeti nedeniyle şimdilik askıya alındı. Yapılan görüşmeler neticesinde yapımının taşımasından daha maliyetsiz olmasını kararlaştıran yetkililer önümüzdeki günlerde ortak karara vararak Aile Hekimliğinin yapımı için talimat verecek.

MAHALLELİ KARARDAN MEMNUN

Mahalle sakinleri tarafından sağlık adına büyük bir sorun olan Aile Hekimliği için düğmeye basıldı. Yapımına önümüzdeki günlerde başlanacak hekimliği mahalle sakinleri de dört gözle bekliyor. Çevre mahallelerdeki Aile Hekimliklerine gitmek zorunda kalan mahalle sakinleri artık ulaşım sorunu olmadan sağlık hizmetinden yararlanabilecek. 8 odalı inşa edilmesi planlanan hekimlik için ilk etapta 2 hekim görev yapacak, daha sonra yoğunluğa göre ise hekim sayısı arttırılacak. Park alanı da yapılması planlanan projeden hem ilçe sakinleri hem de huzurevi sakinleri yararlanacak.

“EZİYET BİTECEK”

Yaklaşık 5 yıldır proje için girişimlerini sürdüren ve projenin gerçekleşmesinde aslan payına sahip olan Muhtarlar Derneği Başkanı ve Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Atatekin Doğan, mahalle sakinlerinin yapılacak olan Aile Hekimliğinden memnuniyet duyduğunu belirtti. Doğan, “Mahallemizin nüfusu her geçen gün artıyor ve sağlık alanında hekimlik olmaması büyük eksiklikti. Hastanenin taşınmasının ardından vatandaşlarımız çevre mahallelerdeki hekimliklere gitmek zorunda kalıyordu. Yaşlı ve gitme imkanı olmayan vatandaşlarımız için doktora gitmek eziyete dönüşüyordu. Yapım için ufak pürüzler kaldı. Önümüzdeki günlerde İlçe Sağlık Başkanı ve Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez ile görüşmelerimiz olacak. En kısa zamanda hekimliği açıp vatandaşlarımıza rahat bir nefes aldırmak istiyoruz.” dedi. Hamza BODUR

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.