Biçerdöverler tarlada

Biçerdöverler tarlada

Torbalı Ovası’na biçerdöverler girmeye başladı. Arpa ve buğday hasadı yapan biçerdöverler iki hafta içinde ilçeden ayrılacak.

Saman fiyatı buğdayı geçti

Türk tarım toplumunda önemli bir yer tutan İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde çiftçilerin yüzünü güldüren buğdayda hasat Torbalı’da başladı. Yaklaşık 13 bin dekarlık alana ekilen buğdaydan bu yıl pek yüz güldürmedi. Gerek ekilen alanın çokluğu gerek de uygulanan tarım politikaları nedeniyle rekor beklenti içine giren üreticiler açıklanan fiyatın beklentilerinin altında olması nedeniyle bir kez daha boyun eğdi. Çamlıca, Karakuyu, Yazıbaşı, Göllüce gibi mahallelerde yoğun olarak üretilen buğdaylar bir bir hasat edilmeye başlandı.

 ÇİFTÇİDEN SİTEM

Hasatla ilgili ifadeler kullanan Ahmet Güneş, “Allah’a şükür düzenli yağan yağmurlar sayesinde ekin verimimiz iyi. Açıklanan 1 lira civarındaki fiyat bizi sıkıntıya soktu. Biz daha yüksek bekliyorduk. Köyde küçükbaş ve büyükbaş hayvanlarımız var. Şu anda saman fiyatı buğdayın fiyatından daha pahalı. Kendi tarlası olan bir vatandaş için balyanın tarladaki maliyeti 2 lira. Buna yükleme, indirme, nakliye maliyetleri ile 8-9 TL’ye çıkabiliyor. Eğer bu işleri yaz döneminde yapamazsanız kışa kalırsa bu fiyatlar 13-14 liraya kadar yükselebiliyor. Oluşan fiyatlar da önceki dönemlere göre buğday ekiminin az olmasında katkısı var. Çünkü buğday maliyetli bir ürün. Buna rağmen beklenen fiyatlar açıklamayınca çiftçiler daha çok erkenci mısır ekimine yöneliyorlar. Buğday ekimi az olduğu için hem fiyatların düşüklüğü hem de sap ve balya eksikliğinden dolayı sıkıntı yaşıyoruz. Yem fiyatlarının yüksek oluşu insanları bu şekilde kendi tarlasındaki ürünlere yöneltiyor. Buğday, ekmeğin ham maddesi. Besin değeri yüksek olması sapından yapılan balya samanın hayvanların sağlıklı beslenmesinde önemli yere sahip. Zaten sapların içinde de buğday tanecikleri görmek mümkün. Balyalar aşağı yukarı yeme eş değer düzeyde” dedi.

 

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.