YILDIZI SÖNENLER!

YILDIZI SÖNENLER!

( Vedat Aksu'nun kaleminden ) Ufuk Yörük Torbalı’yı unutsa da Torbalı Ufuk Yörük’ü unutmaz. Torbalı insanının aklında hiçte hoş olmayan izlenimler bırakan Ufuk Yörük yıldızı sönenler listesinde 1 numara.

İsmail Uygur: Kurt siyasetçi. 2004-2014 yılları arası Torbalı Belediye Başkanlığı yaptı. Bir memurun görev yerini değiştirmesi sonucu başkan adaylarının açıklanmasına kısa bir süre kala aldığı ceza yüzünden aday olamadı. Adayın belirlenmesine doğrudan etki etti. CHP’nin adayı Ufuk Yörük’ü seçim süreci boyunca destekledi. Hatta kamuoyunda Ufuk Yörük’ü gölgesinde bıraktığı bile konuşuldu. Belediye seçimlerinden sonra İlçe Başkanı Faruk Akpınar’ın rahatsızlığından dolayı bıraktığı ilçe başkanlığı görevine geldi. Kongreyle ilçe başkanlığını pekiştirdi. Sefer İpekli’nin milletvekili aday adaylığı sürecinde kilit rol üstlendi. CHP İzmir 1. Bölge 8. sıra milletvekili adayı Sefer İpekli’nin siyasi çalışmalarını ve izleyeceği yolu şekillendiriyor. Mevcut belediye yönetiminin çalışmalarını yakından takip ederek yaptığı açıklamalarla gündemde kalmayı başardı. Yıldızı sönenler listesinde 10 numara.

Yıldırım Baytekin; Eğitimci. Torbalı Uğur Dershanesi kurucusu. Hükümetin dershaneleri kapattığı dönemde, Torbalı’daki dershaneler tek tek kapanırken dershanesini kurs merkezine çeviren ilk kişi. Türkiye’nin en büyük eğitim kuruluşu olan Bahçeşehir Koleji’ni Torbalı’ya getirdi. Torbalı’da özel eğitimin sembol ismi. 2014 belediye seçimlerinde CHP’den aday adayı oldu. Eğitim bilgisi, kültürü, misyon ve vizyonu üst düzey olmasına rağmen seçimlerin kaybedilmesi pahasına aday gösterilmedi. Seçimlerden sonra eğitim alanında yaptığı yatırımlar ve yeniliklerle gündeme geldi. Yıldırım hocamın eğitim alanındaki başarılı çalışmalarının devamını diliyor siyaset arenasında yıldızı sönenler listesinde 9.  sıraya koyup eğitim camiasında yıldızını parlatanlar listesinde ilk sıraya koyuyorum

Yurdadoğ Mutlu; Eski MHP İlçe Başkanı. 2014 belediye seçimleri MHP başkan adayı. MHP’ye Torbalı tarihinde en yüksek oyu aldıran isim. 14198 (%15,9) kişinin oyunu alarak belediye meclisinde partisinin 3 isimle temsil edilmesini sağladı. Mitinglerde yaptığı sert muhalefet ve sivri çıkışlarıyla Torbalı seçmeninin hafızasına kazındı. Seçimlerden hemen sonra 2019 seçimlerinin hazırlığını yapmak için aday olduğu ilçe başkanlığı kongresinde mevcut başkan Şeref Çakıcıoğlu’ndan görevi devir aldı. Sonraki süreçte yaşanan gelişmelerle partisinden ayrıldı. Zaman zaman sosyal medya üzerinden yaptığı yorumlarla Torbalı siyasetinde adından söz ettiriyor. Aktif olarak siyasetin içerisinde olmamasını Torbalı için büyük bir şansızlık olarak değerlendiriyorum. Yurdadoğ Mutlu’nun yıldızı şuan parlamasa da tam olarak söndü diyemeyiz. Yıldızı sönenler listesinde 8 numara.

Hakkı Güney; 2014 belediye seçimlerinde CHP’den aday adayı oldu. Aday adaylığı süreci içerisinde yoğun tempoda çalıştı. Adaymış gibi çalışmasına rağmen partisi tarafından aday gösterilmedi. Torbalı Hakkı’yla kazanacak sloganının sahibi olup oldukça iddialı olmasına rağmen seçimlerden bu yana geçen 4 yıllık süre içerisinde Torbalı kamuoyunda adı nerdeyse hiç geçmedi. Yıldızı sönenler listesinde 7 numara.

Fikret Akyüz; Mali Müşavir. Torbalı’nın her kesimiyle oturup kalkar. Çevresi tarafından oldukça sevilir. 2014 seçimlerinde CHP’den aday adayı oldu. Kamuoyunda büyük destek görmesine rağmen aday gösterilmedi. Torbalı’ya küsmedi. Ya da içine kapanıp kendisini eve kilitlemedi. Sokakta, kahvede, açılışlarda kendisini görmek mümkün. Yıldızı sönenler listesinde 6 numara.

Metin Şimşek: AK Parti Torbalı kurucularından. İZBAN’ın Torbalı’ya gelmesine sert muhalefette bulundu. İZBAN’ın yer altına alınması için yoğun çaba sarf etti. Çeşitli projeler ve çizimler yapıp ilgili mercilere sundu. Ancak çabası yeterli olmadı. İZBAN’ın ilçeye gelmesiyle şehir bölündü. Mücadelesini bırakmayarak AK Parti’den belediye başkan aday adayı oldu. Aday gösterilmemesinin ardından siyasetten uzaklaştı. Yıldızı sönenler listesinde 5 numara.

İbrahim İbişoğlu: Avukat. AK Parti Torbalı kurucularından. 2014 belediye seçimlerinde aday adayı oldu. Aday gösterilmedi. Milletvekili seçimlerinde kendisi gibi avukat olan eşi Remziye hanım aday adayı oldu. Aday olarak gösterilmedi. AK Parti’nin mevcut yönetiminde bulunan isimlerle bir araya geldiği pek söylenemez. Son birkaç yıldır ismi hiçbir siyasi polemikle anılmadı. İbişoğlu ailesi yıldızı sönenler listesinde 4 numara.

Behçet Çınar; İş adamı. MHP kökenli siyasetçi. Torbalı Ticaret Odası’nda başkanlık görevinde bulundu. 2014 belediye seçimlerinde AK Parti’den aday adayı oldu. Adnan Yaşar Görmez ismi açıklanana kadar adaylığına kesin gözüyle bakılıyordu. Aday olamayınca kulislerde son gece ismi değiştirildi dedikoduları dolaştı. Torbalı ekonomisinin şekillenmesinde çalışmalarda ve hizmetlerde bulundu. Akşamları çeşitli kahvelerde vatandaşlarla sohbet ederken sık sık görebilirsiniz. Torbalı ekonomisinin başındayken bir anda pasifize edilmesi ve belediye başkanlığına yürürken birkaç senedir siyasetin içinde göremez olduğumuz Behçet Çınar yıldızı sönenler listesinde 3 numara.

İbrahim Öz: Doktor. Emekli Başhekim. Torbalı’nın en ücra köşelerinde bile faydasının dokunduğu birine rastlamak mümkün. 2014 seçimlerinde CHP’den belediye başkan aday adayı oldu. Aday gösterilmedi. DSP saflarına geçerek DSP’nin başkan adayı oldu. Yanına Fesih Dilmaç gibi isimleri alarak siyaset arenasında başarılı olmaya çalıştı. 6374 (%7,2) oy aldı. Belediye seçimlerine CHP’den DSP saflarına kaydırdığı oylarla doğrudan etki etti. Aday adayı olduğu partiden aday gösterilmediği taktirde başka bir partiye geçmek, açılışlara katılmak başlıca hobileri arasında. Torbalı’nın 5 yılını şekillendirip ilçeyi yönetme yetkisinin verildiği seçimlerde kilit rol üstlenip en çok konuşulan isim olmasına rağmen seçimlerden bu yana hiçbir varlık gösteremeyen İbrahim Öz yıldızı sönenler listesinde 2 numara.

Ufuk Yörük; Avukat. Hakkı Güney, Fikret Akyüz, Yıldırım Baytekin gibi aday adayları dururken tepeden getirilerek CHP’nin Torbalı adayı oldu. Ya bu adam Torbalı’yı ne bilsin diyenlere aldırış etmedi. Tepkilere kulaklarını kapattı. Kendisini partililerin ve seçimlerin üzerinde gördü. Ben Torbalı’nın mahallelerini bile bilmiyorum ki, Torbalı’ya ne verebilirim diye vicdani muhasebe yapmadı. Aday kendisi olmasına rağmen mitinglerde hep İsmail Uygur konuştu. Uygur ön plana çıktı. Torbalı’ya aday olduktan sonra gelen Ufuk Yörük seçimlerin ertesi günü Torbalı’dan ayrıldı. Bir daha ne adını duyduk ne de kendisini gördük. Ufuk Yörük Torbalı’yı unutsa da Torbalı Ufuk Yörük’ü unutmaz. Torbalı insanının aklında hiçte hoş olmayan izlenimler bırakan Ufuk Yörük yıldızı sönenler listesinde 1 numara.

Not: Bu kadar yıldızı sönen siyasetçi varken yıldızını parlatan isimlerde var. Yıldızı parlayanlar sonraki yazıda…

 

 

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.