KOSKOCA TARİH BEZ PARÇASINA EMANET!

KOSKOCA TARİH BEZ PARÇASINA EMANET!

Dağkızılca köyünde Nif Dağı kazı çalışması uzun yıllardır devam ediyor. Kazılarda ortaya çıkartılan tarihi eserlerin güneşten zarar görmemesi amacıyla gölgelik yapılması yerine çarşafla örtünmesi tepkiye neden oluyor.

Tarihi doku çarşafla korunuyor!

Uzmanlara göre Torbalı, gelecek yıllarda inanç ve kültür turizmi başta olmak üzere turizm firmalarının adresi olacak. İlçede bulunan tarihi yapıtlar, dağ köylerinin eski taş evleri ve tarihi sokakları kentin cazibe merkezi olması için önemli değer katıyor. Kent merkezinde tarihi Metropolis Antik Kenti’nin yanı sıra Sultan 2. Abdülhamid'in padişahlık döneminde yaptırdığı okullar, camiler, havuzlar ve çeşmeler başta olmak üzere bir dizi eser bulunuyor. Öte yandan Dağkızılca Nif Dağı kazı çalışmaları, kentin gelecek yıllardaki kaderini değiştirecek. Uzmanlara göre, Torbalı gelecek yıllarda turizm sektöründe önemli bir yere sahip olacak.

ÖNEMLİ BULGULAR VAR

Bölgenin en önemli kazıları arasında olan Nif Dağı kazılarında şimdiye kadar birçok önemli bulguya rastlandı. Kazı Başkanı İstanbul Üniversitesi’nden Prof. Dr. Elif Tül Tulunay önderliğinde yürütülen çalışmalar kapsamında birçok önemli veriye ulaşılmış ve bu çalışmalar bilim dünyasında kayıt altına alınarak uluslararası sempozyumlarda paylaşılmıştı. Dağkızılca köyünde yapılan çalışmalarda, milattan önce 8. yüzyıl ve milattan sonra 13. yüzyıla ait kalıntılar bulunmuş, arkeolojik kazılarla mezarların yanı sıra ilk kez gün ışığına çıkarılan bir Geometrik/Arkaik Dönem yerleşkesi (M.Ö. 8. yüzyılın son çeyreğinden 6. yüzyılın ortalarına dek), bir kale (M.Ö. 8. yüzyılın son çeyreğinden 14. yüzyıla dek) bir kilise kompleksi (13. yüzyıl) Nif Dağı’nın barındırdığı önemli kültür varlıkları ülkeye kazandırıldı.

MOTİFLERİN GÜNEŞTEN KORUNMASI GEREKİYOR

Çalışmalarda ortaya çıkartılan tarihi motiflerin güneşten korunabilmesi adına bazı yerlere gölgelikler yapılması ise büyük önem arz ediyor. Maddi imkansızlıklar yüzünden bu gölgelikler ise bir türlü yapılamıyor. Güneş ışığından korunmaması durumunda bu eserlerin büyük ölçüde zarar görebileceği belirtilirken, kazı ekibi, motiflerin korunması için ilginç yöntemlere başvurarak, motiflerin üzerini kimi zaman battaniye, kimi zaman bölgeden temin ettikleri çarşaf veya topladıkları çalılarla kapatmak zorunda kalıyor. Bölge halkı, eserlerin korunması için yetkililere çağrıda bulunarak, kazıların desteklenmesini istiyor. Amede ALPAGUT

 

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.