İbadete prosedür engeli!

İbadete prosedür engeli!

Ercan Çatakoğlu, Ramazan ayının son 10 gününü itikafa girerek camide geçirmek istedi. İlçe müftülüğü ise prosedür gereği güvenlik soruşturmasını beklemesini söyledi. Devreye giren Kaymakam Kadir Sertel Otcu, güvenlik soruşturmasının hızlandırılması için talimat verdi.

On bir ayın sultanı olan Ramazan ayında daha fazla huzur, iman aşkı ve selameti isteyenler Allah’la baş başa kalmak adına Ramazan’ın son on günü itikafa giriyor. Hz. Muhammed (S.A.V)’in sünnetlerinden olan itikaf, Torbalı’da ilginç bir olayı meydana getirdi. Daha önce Torbalı’da itikafa giren ve son olarak geçen sene Bayındır’da itikafa giren Ercan Çatakoğlu isimli vatandaş yasal prosedürü bilmeyince bu sene müftülükten izin alamadı. 

YASAL SÜREÇ GEREKİYOR

Ülkemizde OHAL süreci yaşandığı için itikafa girmek isteyen vatandaşların en az on gün önceden İlçe Müftülüğüne başvurması gerekiyor. Başvurunun ardından müftülük emniyet birimlerine yazı yazıyor. Yapılan güvenlik soruşturmasının ardından itikafa girmek isteyen vatandaşa olumlu ya da olumsuz dönüş yapılıyor. Yaşadığı durum karşısında şaşkınlık yaşayan Çatakoğlu, “Unutulmaya yüz tutmuş sünneti hem yaşamak için hem de yayma adına yaptığım bu girişim ne yazık ki engellendi. Ben burada ibadet yapacağım. Neyin izni alınacak anlamış değilim” ifadelerinde bulundu.

MÜFTÜLÜKTEN AÇIKLAMA

Ercan Çatakoğlu’nun iddiaları üzerine görüştüğümüz İlçe Müftülüğü konuyla ilgili açıklama yaptı. Söz konusu vatandaşın daha önce de Torbalı’da itikaf vazifesini yerine getirdiğini kaydeden Torbalı Müftülüğü, “Ramazan ayının başında Karakuyu Mahallesi’nden bir vatandaşımız başvuruda bulundu ve güvenlik soruşturmasından sonra kendisine olumlu yönde dönüş yaptık.  Ercan Çatakoğlu isimli vatandaşımız Cuma günü mesai bitimine doğru gelip başvuruda bulundu. Bizde kendisine bir güvenlik soruşturmasından geçmesi gerektiğini ve bunun bir süresi olduğunu söyledik. Söz konusu durum daha sonra İlçe Kaymakamlığına bildirildi. Kaymakamlık girişimleri sonucunda güvenlik soruşturması süreci hızlandı ve ortada engel teşkil edecek bir durum olmadığı anlaşıldı. Vatandaşımız itikaf vazifesini yerine getirebilecek. Bizler zorlaştırmak için değil kolaylaştırmak için buradayız” ifadelerinde bulundu.

 

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.