TORBALI'NIN ELEKTRİĞİ TORBALI'DA ÜRETİLİYOR

TORBALI'NIN ELEKTRİĞİ TORBALI'DA ÜRETİLİYOR

Çevre için zararsız oluşu ve kolay üretimi ile en popüler elektrik üretim tesisi olan güneş tarlalarına bir yenisi de Torbalı'da eklendi.

Göllüce ile Bülbüldere arasında kalan bölgeye güneş tarlası kuruldu. Bölgedeki en büyük güneş enerjisi ile üretim tesisi olan tesis, tam 240 dekar alan üzerine kurulu. İven İnşaat ve Sepiciler ortaklığıyla kurulan tesis saatlik 12 megawatt elektrik üretim kapasitesine sahip. Bu da yaklaşık olarak bin 500 evin elektrik tüketim ihtiyacına tekabül ediyor.

TORBALI'DA TÜKETİLİYOR

Bülbüldere ve Göllüce arasında kurulan tesiste hem doğu batı yönünde hem de güney yönünde üretim panelleri bulunuyor. Böylece günün her saatinde ve güneş ışınlarının her düşme açısından yararlanarak elektrik üretiminin devam etmesi sağlanıyor. Üretilen elektrik GDZ Elektrik firmasına satılıyor. Torbalı'da üretilen elektrik ana akıma transfer edilerek Torbalı halkının kullanımına sunuluyor. Torbalı'da üretilen elektrik yine Torbalı'da tüketiliyor.

"DOĞAYA ZARAR VERMEDEN ÜRETİM YAPIYORUZ"

Üç aydır faaliyette olan tesisi gazetemize tanıtan tesisin elektrik sorumlusu Ramazan Sarı ve firma yetkilisi Şahin Salman, okuyucularımız için bilgiler verdi. Tesisin elektrik sorumlusu Ramazan Sarı, "Güneş enerjisinden elektrik üretme işindeki deneyimimizi Torbalı'ya taşıdık. Doğa için en uygun üretim yöntemi olan güneş enerjisi ile elektrik üretiyoruz. Faaliyetimizi 240 dekarlık bir alan içinde yürütüyoruz. Ürettiğimiz elektrik buradan ana sisteme dahil ediliyor ve Torbalı halkı tarafından kullanılıyor. Doğaya hiçbir zarar vermeden en uygun yöntemle hizmet verdiğimiz için mutluyuz" dedi.

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.