KURALLAR ARTTI BAŞARI ORANI DÜŞTÜ

KURALLAR ARTTI BAŞARI ORANI DÜŞTÜ

Direksiyon sınavındaki düzenlemelerle birlikte son yıllarda ehliyet alma oranı düştü. Direksiyon sınavını yapan komisyon en ufak hatayı bile görmezden gelmezken sürücü adaylarını zorlu bir etap bekliyor.

Resmi Gazete ile yürürlüğe giren direksiyon sınavındaki yenilikler ile birlikte ehliyet alan kişi sayısını düşürdü. Hataya yer olmayan direksiyon sınavlarında başarı seviyesi yüzde 55’lere kadar düşmüş durumda. Geçtiğimiz gün yapılan direksiyon sınavında ise Ehliyet yazılı sınavından 70 puan alan sürücülerin girmeye hak kazandığı direksiyon sınavı için kursiyerlerin eğitimleri de tüm hızıyla devam ediyor. Trafiğe çıkma izni olarak bilinen ehliyet belgesini almak için kursiyerler sınavda küçük de olsa hata yapmak istemiyor. Çünkü kursiyer direksiyon sınavında küçük görülen bir hata ile  bile sınavı geçemiyor. Önceki yıllara göre ehliyet alma sayısının düştüğünü belirten yetkililer direksiyon sınavında kuralların katı olmasını doğru bulurken yazılı sınavda da aynı kuralların olması gerektiğini belirtti.

KURALLARA DİKKAT EDİLİYOR

Yaklaşık 5 yıl önce 28661 sayılı Resmi Gazete ile yürürlüğe giren direksiyon sınavları akan trafik içerisinde, her türlü hava ve yol koşullarında en az 30 dakika yapılıyor. 2013 yılından itibaren yapılmaya başlanan uygulamaya göre, emniyet kemeri takmayan sürücü adayının sınavı başlamadan bitiyor. Kalkışta sırasında sinyal vermeyen, emniyetli ve rahat kalkış yapamayan sürücü adayının sınavı da geçersiz oluyor. Direksiyon sınavı değerlendirme formunda sürücü adayının yapmaması gereken hatalar belirtilmiş oluyor ve bazılarını iki kez yapan sürücü adayının sınavı geçersiz sayılıyor. Sınavın sonunda ise sürücüleri park etme bekliyor. Belirlenen yere park edemeyen sürücünün sınavı geçersiz sayılıyor ve bir sonraki sınava kadar beklemek zorunda kalıyor.

PSİKOLOJİK BASKIYA NEDEN OLUYOR

Her adayın 4 kez sınava girme hakkı olduğunu belirten yetkililer birçok adayın sınav yapıcı komisyon tarafından psikolojik baskıya  maruz kaldığını ve bu nedenle başarısız olduğunu belirtti. Geçtiğimiz günlerde yapılan direksiyon sınavında yine birçok öğrencinin kendini baskı altında hissederek başarısız olduğunu belirten yetkililer sürücü adaylarının öncelikle bazı şeyleri kafalarında netleştirmeleri gerektiğini belirtti. Kuralların çok katı olduğunu belirten yetkililer ehliyetini yükseltmek isteyenlerin dahi sınavdan geçemediğini belirtti. Direksiyon sınavına psikolojik olarak kendini rahat hissedenlerin daha başarılı olduğunu belirten yetkililer sürücü adaylarına sınava gelirken durumu abartmamaları gerektiği uyarısında bulundu. Bazı kuralların gereksiz yere katı olduğunu belirten yetkililer bunların sürücü adaylarında psikolojik baskı yarattığını belirtti. Hamza BODUR

 

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.