Torbalı yanıyor!

Torbalı yanıyor!

Torbalı’da hava sıcaklıkları giderek artıyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün yaptığı hava tahminlerine göre hava sıcaklıkları 40 dereceyi bulacak. Uzmanlar, bol sıvı tüketilmesi konusunda ilçe sakinlerini uyardı

TORBALI’da hava sıcaklıkları giderek artıyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün yaptığı hava tahminlerine göre hava sıcaklıkları 40 dereceyi bulacak. Bununla birlikte gece saatlerinde ise sıcaklık 21-24 santigrat derece arasında değişecek. Uzmanlar, gece vakti sıcaklıkların bunaltıcı olması nedeniyle klima karşısında uyunmaması gerektiğine dikkat çekti. Hava sıcaklığının yüksek olduğu zamanlarda bol sıvı tüketmenin faydalı olduğuna dikkat çeken uzmanlar, “Hava sıcaklıklarının yüksek olduğu günlerde bol sıvı ve özellikle su tüketilmelidir. Bununla birlikte tansiyonu dengelemek için tuzlu ayran içilmesi faydalı olacaktır. Aşırı yağlı beslenmek sıcak havalarda tehlikeli olabilmektedir. Sağlık açısından herkesin yaz aylarında yağlı yiyecekleri mümkün olduğunca azaltması gerekmektedir” şeklinde konuştu.

“KLİMA KARŞISINDA UYUMAYIN”

Gece vakti sıcaklığın yüksek olması nedeniyle uyuyamayanlar bazen klima karşısında uyumayı tercih ediyor. Bu alışkanlığın son derece sakıncalı olduğuna değinen uzmanlar, “Klima karşısında uyumak insan bünyesi için çok zararlıdır. Özellikle klima karşısında uyuya kalma durumları kimi zaman ölümle dahi sonuçlanabilmektedir. Vücut ve ortam sıcaklığı insan bünyesine uygun hale geldikten sonra klima karşısında bir rahatlama gelmekte ve yorgunluk olduğunda kişi farkında olmadan uykuya dalabilmektedir. Bu durumda uykudaki bünye vücut ısısını dengeleyememektedir. Kimi zaman geçici felçle de sonuçlanabilen bu duruma herkes dikkat etmelidir” diyerek bilgiler verdi.

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.