Acı bilanço 450 dönüm küle döndü!

Yeniköy ile Ahmetli Mahallesi’nde çıkan yangının bilançosu ağır oldu. Torbalı Kaymakamı Kadir Sertel Otcu, 450 dönümlük alanın küle döndüğünü ve yangının kontrol altına alındığını açıkladı.

AHMETLİ ile Yeniköy Mahallesi arasında bulunan Organize Sanayi Bölgesi yakınlarında çıkan yangın herkesi korkuttu. Pazar günü 12.50 sularında çıkan yangın rüzgarın etkisiyle kısa sürede büyüdü ve yayıldı. Yangına çevre ilçe ve illerden destek geldi. Çanakkale, Manisa, Denizli, Balıkesir, Muğla ve Aydın gibi bölgelerde gelen itfaiye ve destek ekibi yangına müdahalede bulundu. Geniş bir alana yayılan yangın 10 saatte kontrol altına alınabildi.  Yangının çıkış nedeniyle ilgili soruşturma başlatılırken Torbalı İlçe Kaymakamlığı yangın ile ilgili acı bilançoyu açıkladı. Çıkan yangında 450 dönümlük alan küle dönerken, bunun 300 dönümlük alanını kızılçam ormanı oluşturdu.

SOĞUTMA ÇALIŞMALARI DEVAM ETTİ

TORBALI Kaymakamı Kadir Sertel Otcu yaptığı açıklamada,  “Pazar günü öğle saatlerinde çıkan orman yangınına 7 helikopter, 2 amfibik uçak, 38 arazöz, 12 dozer, 11 su tankeri, 25 teknik eleman ve 350 yangın söndürme işçisi ile müdahale edilmiş, yangın akşam saat 22.00 sularında kontrol altına alınmıştır. Yangında yaklaşık 30 hektar (300 dönüm) kızılçam, 15 hektar (150 dönüm) makilik alan olmak üzere 45 hektarlık (450 dönüm) alan yanmıştır. Yangın söndürüldükten sonra tedbir amaçlı soğutma çalışmalarına bir süre daha devam edildi” ifadelerine yer verdi.

1.5 MİLYON ARI TELEF OLDU

İki ayrı noktadan çıkan yangınla ilgili ekipler sabotaj şüphesi üzerinde duruyor. Meydana gelen korkunç yangında baraka ile birlikte ormanlık alanda bulunan 45 dolu, 11 boş kovan ile 50 kovanlık malzeme tamamen yandı. Olayda yaklaşık 1,5 milyon arı telef oldu. Öte yandan ikinci bir noktada yangının çıkışına neden olduğu öne sürülen ve arıcı olduğu belirtilen Ercan isimli bir şüphelinin jandarma ekipleri tarafından gözaltına alındığı öğrenildi. Vedat AKSU

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.