PAZARIN NABZINI TUTTUK

Bölgenin en büyük pazarları arasında gösterilen Torbalı Perşembe pazarı, durgun geçen kış aylarından sonra havaların da ısınmasıyla beraber eski ihtişamına kavuştu. Sizler için bu hafta pazarın nabzını tuttuk

TORBALI'DA Perşembe günü kurulan pazarı kısa bir araştırma yaptık. Alıcı fiyatlardan memnun mu? Pazarcı Esnafı nelerden şikâyetçi? Pazarın genel olarak nabzını tutalım istedik. Bazı pazarcılar satışlardan memnunken, bazı pazarcı esnafı ise bahar alışverişinin pek de istedikleri oranda olmadığını söyledi. Fiyatların normal olduğunu Pazar da her şeyin bol bol bulunabildiğini söyleyen pazarcılarımız, '' Zaman zaman bazı meyve veya sebze fiyatlarında artış olabiliyor şuanda sebze olarak soğan da fiyat artışı oldu'' diye konuştular. Her ne kadar Pazar esnafı fiyatların uygun olduğunu söylese de bu duruma evet diyen vatandaşlar dışında çoğu vatandaşımız ise fiyatların yüksek olduğunu belirtti.

Çağla badem fiyatı 10 TL'ye düştü

BU yıl ocak, şubat ve mart aylarında havaların mevsim normallerinin üzerinde gitmesi nedeniyle badem ve kayısı ağaçları erken çiçek açtı. İç Anadolu'da mart ayında ani sıcaklık düşüşüyle birlikte yaşanan don olayında badem ve kayısı ağaçları ciddi oranda zarar görse de sıcak iklime sahip bölgelerde badem çağlaları geçen yıllara göre daha erken toplanmaya başladı. Mart ayının ilk haftasında marketlerdeki reyonlar ve pazar tezgahlarında yerini alan badem çağlası, kilosu 40 liradan satışa sunulurken, Akdeniz ve Ege bölgesinden gelen yeni ürünlerle birlikte fiyatı 10 liraya kadar geriledi. Baharı müjdelediği günlerde gramla satın alınan çağla, kilogram fiyatı 10 liraya düşünce özellikle pazar yerlerinde büyük ilgi gördü. Pazarcılar, badem ve çağlaya olan ilginin fazla olmasını yaz meyvelerinin özlenmesine bağladı.

BALIĞA İLGİ BÜYÜK

PAZARDA yer alan balıkçılardan Latif Şimşek, balık fiyatlarının uygun olduğunu belirtti. Şimşek, ''Bu sene sadece hamsi balığımız çok ufak, dileğimiz ileri ki günlere ve yıllara göre şimdikine nazaran daha büyük hamsi tutulmasıdır. Diğer balık çeşitlerinden palamut, çipura, uskumru, levrek, sardalye tezgâhları süslerken, satışların güzel olduğunu söyleyen balıkçı esnafı, pahalı olmasından dolayı vatandaşın kırmızı ete yaklaşmayarak beyaz ete yöneldiğinin altını çizdi.

Biber yine zam şampiyonu

PERŞEMBE Pazarı'nın zam şampiyonu kilosu 8 TL ile biber olurken, vatandaşlar pahalılıktan yakındı. Soğuk geçen kış, tarla ve seraları vurdu. Antalya ve çevresinden gelen meyve ve sebzelerin olumsuz hava koşulları nedeniyle nakliyat sırasında yollarda hasar görmesine neden oldu. Bundan en fazla sera ürünleri etkilendi. Fiyat artışından en çok etkilenen ürün biber olurken, fiyat düşüşü en çok elma sevenleri sevindirdi. Her hafta kurulan Perşembe Pazarı'nda biberin fiyatı vatandaşları şaşırttı. Perşembe pazarında tezgah açan Recep Türk, fiyattaki artış sebebinin sert geçen kış ile biber üretiminin az olmasından kaynaklandığını söyledi. Fiyat artışından en çok etkilenen ürün biber olmasına rağmen, yine de alıcı buluyor.

Bahar meyveleri cep yakıyor

BAHAR mevsiminin habercisi olan badem çağlası, çilek ve yenidünya fiyatları ile el yakıyor. Torbalı Perşembe Pazarı 25 yıldır esnaflık yapan Mehmet Koç, bahar meyvelerine talebin yoğun olduğunu söyledi. Koç, ''Baharın geldiği bu meyvelerle belli oluyor. Bu meyvelerin tezgahta yerini alması ile belli olur. Yeni dünya, erik, çilek, badem çağlası, tezgahlarımızda yerini aldı. Havalar ısındıkça çeşitler yavaş yavaş yerini alıyor. Talep şu anda güzel. Elma ve portakalın son zamanları olduğu için bunlar yeni yeni başlıyor. Yeni gelen bahar meyvelerine talep daha fazla şu anda'' dedi. Koç, tezgahında yer alan bahar meyvelerinden çileğin ve yeni dünyanın kilosunun 5 lira olduğunu söyledi.

Hem ucuz hem kaliteli

İLÇE merkezi'nde ki mağazalarda pahallıya satılan kıyafetleri Perşembe günleri kurulan Pazar yerinde daha ucuz olduğu için vatandaşlar Pazar yerini tercih ediyorlar. Vatandaşlar AVM'lerde ya da Mağazalarda dolaşıyorlar fakat bizi tercih ediyorlar diyen Vedat Oyur, ''Mağazalara ve pazarlara göre uygun fiyata sattığımız için vatandaş bizi tercih ediyor. Pazarda fiyatların uygun olması çok sayıda insanın ilgisini çekiyor. Gelen talebe en iyi şekilde cevap vermek adına elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz. Müşteri memnuniyeti bizim için önemlidir. Mağazalarda 30 ile 40 liradan satılan kıyafetleri pazaryerinde ise 5 ile 10 lira arasında alıcı bulabiliyor'' dedi.

Ispanak, besin kaynağı

ISPANAK, A, C, E ve B grubu vitaminleri ile demir, magnezyum, fosfor ve iyot mineralleri ve protein açısından oldukça zengin bir besin olarak pazar tezgahlarını süslüyor. Ispanağın faydaları hakkında bilgi veren Müslime Özdek, ''Vücudun dayanıklılığını arttırır ve vücuda kuvvet verir. Yorgunluğu giderir. Zihni kuvvetlendirir. Yaşlılığa bağlı öğrenme güçlüklerini giderir. Ispanak, kansızlığa iyi gelmesinin yanında kanser, kalp ve damar hastalıkları ile soğuk algınlığı, ağız, boğaz ve göğüs hastalıklarına karşı da faydalıdır. Yüksek tansiyona, felce ve özellikle yaşlanmaya bağlı görme bozukluklarına iyi gelir. Hamilelere ve doğacak çocuğa güç verir. Sinirleri yatıştırır ve sakinlik verir. Sindirimi kolaylaştırır. İdrar söktürücüdür. Yara ve yanıkların iyileşmelerini hızlandırır. Kemikleri ve dişleri güçlendirir'' dedi.

Leblebi'nin faydaları

SOFRALARIN vazgeçilmezi kuruyemişler sadece tatlarıyla değil aynı zamanda sağlığa olan faydalarıyla da dikkat çekiyor. Torbalı Perşembe Pazar'ında tezgah açan Osman Atik, ''Nohut'tan elde edilen leblebi bir çok rahatsızlığa iyi gelir. Genellikle ''sarı leblebi'' olarak bilinen bu tür leblebinin öğütülmesi ya da havanda dövülmesiyle leblebi unu da elde edilir. Leblebinin faydaları saymakla bitmez. Anne sütünü artırır. Asit fazlasını alır, mideyi rahatlatır. Neredeyse yok denecek kadar az yağ içerir ve içinde bulunan yağlar vücuda yararlıdır. Tokluk hissi verir. Bu sebeple diyet yapanlar için kilo kaybına yardımcı olur'' ifadelerinde bulundu

Marul fiyatları tavan yaptı

GEÇTİĞİMİZ günlerde yaşanan aşırı yağışlarda su altında kalan ve ardından yaşanan don olayı ile büyük zarar gören marul yüksek fiyatı ile adeta el yakıyor. Mehmet Akça son günlerde yaşanan olumsuz hava koşulları nedeniyle marul fiyatlarında önemli ölçüde artış olduğunu kaydetti. Özellikle sofraların vazgeçilmezi olan salatalarda tercih edilen marulun tüketiciye daha önce 50 Kuruş ile 1 TL arasında değişen fiyattan ulaştığını ifade eden Akça, şuanda ise 2 TL'ye kadar yükseldiğini belirtti. Torbalı Kapalı Pazar yerinde hizmet veren pazarcı Mehmet Akça, olumsuz hava koşulları nedeniyle marulun yarıdan fazlasının tarlada çürümesi nedeniyle yaşanan ürün azlığından dolayı fiyatların bu kadar arttığına dikkat çekti. Akça, fiyatların yüksek olması nedeniyle daha önce birkaç tane marul alan tüketicilerin, şuanda ise birer tane almayı tercih ettiğini belirtti.

OLGUNLAŞMIŞ Peynir TÜKETİN

TORBALI Perşembe Pazarında satış yapan Tepeköylü peynirci Halil Sağır geçimini peynir satarak sağlıyor. 50 yıldır peynir satışı yapan Sağır, Torbalı Perşembe pazarının tercih edilen peynircisi. 20 çeşit peynir, yoğurt, zeytin ve helva satışı yapan Tepeköylü Peynirci Halil Sağır, ürünlerinin taze ve günlük olmasına özen gösteriyor. Peynir tüketiminde ve alırken olgunlaşmış olmasına dikkat edilmesi gerektiğini belirten 50 yıllık peynirci Halil Sağır, ''Bugün olgunlaştırılmış beyaz peynirlerin büyük bir çoğunluğu çiğ sütten işlendiğini biliyoruz. Dolayısıyla burada bu tür peynirleri alırken marketlerde olsun pazardan olsun çok dikkat etmemiz gerekiyor. Eskiden 90 gündü şimdi 4 ay süre ile olgunlaştırılmış olması gerekiyor. Eğer çiğ sütten kaynaklanan, çiğ sütten bulaşmış olan bazı hastalık yapıcı mikro organizmalar, patojenik organizmaların insana da bu vesileyle bir şekilde peynirden de geçme ihtimali var. O yüzden taze olgunlaşmamış peyniri tüketmemek lazım. Yani bu peynirler üretiminden sonra 4 ay bekletilmelidir. Bu bekleme esnasında varsa sağlık açısından riskli olan bakteriler elemine edilmekte sağlık açısından risk ortadan kalkmaktadır. Peynir alırken vatandaşlar dikkat etmeliler. Peynirin sahtesi olmaz demeyin. Merdiven altı denilen yerlerde bu tür hastalıklı peynirlere karşı dikkat etmeliyiz'' dedi.

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.