İŞ KARŞILIĞI ÜCRET (CASH FOR WORK – GIZ) PROJESİ

İŞ KARŞILIĞI ÜCRET (CASH FOR WORK – GIZ) PROJESİ

Türkiye’nin birçok bölgesini kapsayan dev proje ile Torbalı Halk Eğitim Merkezi’de proje dâhilinde çalışmalarını sürdürüyor. 2500 Suriyeli ve 2500 vatandaşımız olmak üzere toplam 5000 kişiye Türkiye genelinde 30 Halk Eğitim Merkezinde meslek kazandırma kursları açılıyor

Geçici koruma altındaki Suriyelilerin eğitim açısından desteklenmesi amacıyla Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu (GIZ) arasında Hibe Sözleşmesi imzanmış olup “İş Karşılığı Ücret” (Cash for Work) adlı proje 01 Aralık 2017 tarihi itibarıyla başlatılmıştı. Türkiye’nin birçok bölgesini kapsayan dev proje ile Torbalı Halk Eğitim Merkezi proje dâhilinde çalışmalarını sürdürüyor. 2500 Suriyeli ve 2500 vatandaşımız olmak üzere toplam 5000 kişiye ülke genelinde 30 Halk eğitim merkezinde meslek kazandırma kursları açıldı. Kursiyerlere 3 ay boyunca maddi destek ve çocuk bakım hizmeti veriliyor. ”İş Karşığılı Ücret” projesinin amacı, geçici koruma altındaki Suriyeli mültecilerin ve ihtiyaç sahibi Türk vatandaşlarının mesleki becerilerinin geliştirilmesidir.

BİRÇOK İMKÂN SUNULUYOR

Geçici koruma altındaki Suriyelilerin, eğitim açısından desteklenmesi amacıyla ve Türk vatandaşlarının meslek becerilerinin geliştirilmesini amaçlayan proje kursiyerlerine birçok imkân sağlıyor. Alman İş Kurumu tarafından finanse edilen projenin oldukça cazip imkânlar sunması vatandaşın buraya akın etmesine neden oldu. Torbalı Halk Eğitim Merkezi’nde de bu imkândan yararlanabilecek vatandaşlar eğitim süresinde kursiyerlerine maddi destek sağlayacak, çocuk bakım hizmeti sunacak ve ulaşım için ödeme yapıyorlar.

PROJENİN KRİTERLERİ

“İş Karşılığı Ücret” projesi toplam 5000 vatandaşa meslek kazandıracak. Peki, projeden faydalanmak için şartlar ne? Cevapları şu şekilde; 18 yaşından büyük, Türkiye’de geçici koruma altında yaşayan Suriye vatandaşları ve dezavantajlı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olması, Aşağıdaki unsurlardan en az birini taşıması gerekiyor. En az bir kişiye bakmakla yükümlü ihtiyaç sahibi yalnız (bekâr, dul, eşi Suriye’de kalmış) kadınla, en az bir kişiye bakmakla yükümlü ihtiyaç sahibi yalnız (bekâr, dul, eşi Suriye’de kalmış) erkekler. Ev geçindiren 60 yaş üstü kişiler (Hanede projeden faydalanacak başka bir yetişkin bulunmuyorsa), sadece belli alanlarda çalışabilecek ya da eğitime devam sağlayabilecek engelliler (Katılacağı kursun gereklerini yerine getirebilecek adaylar, yoksulluk sınırının altında geliri olan Türk Vatandaşları) (Yoksulluk sınırı il, ilçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile belediye bazında tanımlandığı şekliyle )değerlendirilecektir. Eğitimler için 5 kişilik bir haneden yalnızca bir kişi, 5 kişiden kalabalık hanelerde ise iki kişi başvuru yapabilecektir. (Bir hanede birden fazla aile barınıyorsa), yukarıdaki şartları taşımak kaydıyla, her aileden bir yetişkin alınabilir.

BAKMAKLA YÜKÜMLÜ AİLEDEN NE ANLAŞILMALI?

18 yaşa kadar okula düzenli olarak devam eden çocuklar; geliri olmayan hane halkı üyesi, zihinsel ve / veya bedensel engelli hane halkı üyeleri. Geliri olmayan 60 yaş ve üzeri hane halkı üyeleri bu projeden faydalanabilecektir. Hane halkının (beş kişiye kadar) bir veya daha fazla üyesi düzenli gelir elde eden adaylar, liseye, üniversiteye veya herhangi bir örgün eğitim kurumuna kayıtlı öğrenciler Proje kapsamında kurs eğitimi alamayacaktır. Necla Arpacı – Kayahan Kazıcı

 

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.