Suriyeli istilası yeniden başladı

Suriyeli istilası yeniden başladı

Torbalı sınırları içinde bulunan trafik lambalarında dilenci istilası yeniden hortladı. Suriyeli çocuklar lambalarda hayatlarını tehlikeye atarak dilenmeye devam ediyor

İzmir Aydın karayolundaki trafik ışıkları dilenciler için önemli bir kazanç kapısı. Son zamanlardan dilenen Suriyelilere su satan Torbalılı çocuklar da dahil oldu. Bayındır, Yazıbaşı Atatürk Mahallesi ve Ayrancılar Kavşağı’nda su satmaya çalışan çocuklar, dilencilerin yaptığı şeyi su satarak yapıyor. Ama günde 30-40 lira kazancı olan bu iş yüzünden pek çok kişinin hayatı tehlikeye giriyor. Yaklaşık 4 ay önce emniyet ve zabıta görevlileri lambalarda dilencilik yapan çocukları engellemişti. Fakat son 2 gündür adeta istila eder gibi lambalarda görünmeye başladı.

DİLENCİLERE CEZA VAR AMA…

Suriye’deki iç savaştan kaçanlar da artık trafikte canları pahasına para kazanmaya çalışıyor ki bu da zaten mevcut olanların sayısını arttırmış durumda.  Dilencilik, Türk Ceza Kanunu’na(TCK) göre suç değil fakat kabahatler kanunu kapsamında dilencilik yapanlara cezai işlem uygulanıyor. TCK, çocukları dilendiren kişilere 3 yıla kadar hapis cezası öngörüyor. Ancak hem polis hem de zabıta çoğunlukla dilencileri ve bu su satıcılarını görmezden geliyor.

 

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.