Torbalıda Zafer Bayramı Çoşkusu

Torbalıda Zafer Bayramı Çoşkusu

Sayısız şehit ve kahraman yetiştiren Torbalı, Vatan toprağımızın düşman işgalinden kurtuluşunu ve ulusumuzun bağımsızlığını müjdeleyen bu büyük zaferi, Gazi Mustafa Kemal’in önderliğinde kazanılan ve Kurtuluş Savaşının başarıya ulaşmasında dönüm noktası olan 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı coşkuyla kutladı

1425 yılından sonra Osmanlı yönetimi altına giren Torbalı, Birinci Dünya Savaşı’nı müteakiben 15 Mayıs 1919 – 7 Eylül 1922 yılları arasında 40 aya yakın süre işgal altında kaldı. Kurtuluş Savaşı’nın kazanılması ve Cumhuriyetin ilanı ile birlikte İzmir’in Sancağı olarak kurulmuş, bundan sonra İzmir’e bağlı bir nahiye olmuştur. Torbalı 26 Haziran 1926 tarih ve 387 sayılı Teşkilatı Mülkiye Kanunu ile ilçe haline getirilmiş, 1927 yılında ise belediyelik olmuştur. Kurtuluş Savaşı'nın dönüm noktası sayılan, 22 gün geceli gündüzlü süren, Sakarya Meydan Muharebesi Türk’ün zaferi ile 13 Eylül 1921’de sonuçlanmıştır. Türk ordusunun 6 bin kişiye yakın şehit verdiği Sakarya Meydan Muharebesi, Atatürk tarafından çok büyük ve kanlı savaş anlamına gelen Melhame-i Kübra ifadesi ile anılmıştır.

UÇAĞI ORDUYA BAĞIŞLADILAR

Kurtuluş Savaşı sırasında önemli işlerin altına imza atan Torbalılı vatandaşlar, o dönem kendi imkânlarıyla iki adet uçak alarak orduya bağışlamıştır. Bu savaşlarda birçok şehit veren ilçemiz ayrıca Hortunalı Hamit Efe, Mehmet Esat İleri, Torbalılı Abdullah Efe gibi sayısız kahramanlar yetiştirmiştir. Tüm bu kahramanlıkları kayıt altına alan Torbalı Belediyesi, uzun yıllardır Kent Arşivi’nde bu kayıtları vatandaşlar ile paylaşmaktadır.

TORBALI ŞEHİTLERİNİ UNUTMUYOR

Vatan topraklarını müdafaa etmek, vatani görevlerini tamamlamak için gencecik canlar yuvalarından bir süre ayrılmak zorunda kaldılar. Kimisi nişanlı kimisi sözlü kimi evli ve çocuk sahibiydi. Evlerinden  görevlerini tamamlayıp geri dönmek için çıkmadılar, bayrak, millet aşkı için ölümü göze aldılar. Aileler şahadet haberlerini aldıkları zaman olgunlukla karşıladı,ne kadar ciğerleri yansa da  dik durdular.Vatan size sonsuz minnettardır.

UNUTMADIK; Necati Dinç, Kadir Altıntaş, Mustafa Korkmaz,Tolga Sağlam, Hüseyin Kurtuldu, İshak Çelik, Feridun Yılmaz, Mesut Özel, Erdem Ulaş ve Şevket Kıvılcım,Atilla Sunar ve Mehmet Korkut, Eray Dağlı ve Murat Güvenç. Ahmet Akbaş ve Mustafa Eser Abdurrahman  Aydoğan ve Mehmet Şanlı. Pancar’lı Erdinç Tekirli, Sağlık’lı Ali Çelik, Serdar Genç, Mehmet Ali Vural, Engin Uygar, Naci Tuncel ve Mustafa Karadağ.Necla ARPACI

 

 

 

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.