Bu geçişe ceza yağıyor

Bu geçişe ceza yağıyor

Tek yönlü kavşaklara dalan sürçüler için bu kavşakların çoğuna MOBESE’ler kuruldu. MOBESE’lerden bihaber olan sürücüler kavşağa girince 95 liralık cezayla karşılaşıyor

Torbalı trafiğinin en önemli sorunlarından olan kavşak sıkıntısı bir bir çözüme kavuşturulurken zaman zaman sürücüler de kuralları ihlal ediyor. Özellikle kavşaklardaki geçiş üstünlüğü konusunda sıkıntı yaşayan sürücüler zaman zaman da daha fazla gitmemek için ters kavşaklara giriyor. Bunlardan biri olan İzmir Aydın Karayolu üzerinde bulunan Otogar ile Atatürk Mahallesi kavşakları arasında bulunan ve yalnızca Aydın istikametinden gelen araçların kullanabildiği kavşak. Tüm uyarıcı tabelalara rağmen çoğu zaman İzmir istikametinden gelen araçların da kullandığı kavşağa geçtiğimiz dönemlerde MOBESE kameraları takıldı. Uyarılara rağmen 200 metre ilerideki otogar kavşağından dönmeyip, bu kavşağı kullanan sürücüler MOBESE’den tespit edildiğinde ise 95 lira cezaya çarptırılıyor. Ceza postacılar aracılığıyla kural tanımaz sürücülere tebliğ ediliyor.

95 LİRA CEZA

Trafiği de tehlikeye sokan bu sürücüler, birçok defa aynı işlemi tekrarlıyor. Karşı yönden gelen araçları ve sürücüleri tehlikeye atan sürücülere ekipler ise acımıyor. MOBESE aracılığıyla tespit edilen plaka sahiplerine ceza yollayan ekipler, böylelikle kontrolsüz geçişin önüne geçip, trafiği rahatlatmanın planlarını yapıyor. 95 liralık ceza makbuzuyla karşılaşan birçok sürücü önce itiraz yolunu denese de MOBESE kameralarına takıldığı için cezadan kurtulamıyor. 95,50 lira cezaya çarptırılan sürücüler cezayı kısa süre içerisinde ödemek isterse 71,50 lirayı gözden çıkarmış oluyor.

MOTOSİKLETLER DE KISKAÇTA

Öte yandan yaz sezonunda trafik güvenliğini sağlamak ve sürücülerin kurallara uyması amacıyla trafik uygulamalarına şimdiden hız veren Torbalı İlçe Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Büro Amirliği ekipleri ile Bölge Trafik İstasyonu ekipler, sözü edilen kavşaklara ters giren sürücülerin yanı sıra motosikletlilere de göz açtırmıyor. Motosikletler üzerinde yaptıkları uygulamalarda motosiklet sürücülerini, sürücü belgesi, kask, evrak ve belgeler üzerinde denetliyor. Son olarak MOBESE üzerinden ceza kesmeye başlayan görevliler kask takmayanlara direk olarak ceza kesiyor. Torbalı’nın kanayan yarası haline gelen motosiklet kazalarında can kaybını en aza indiren kask, bu yolla taktırılmaya da bir nevi teşvik ediliyor.

 

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.