Şarbon Vakası Korkutuyor

Şarbon Vakası Korkutuyor

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yaşanan şarbon olayı hakkında önemli açıklamalarda bulundu

Son günler de şarbon alarmı ülkenin gündeminde yerini aldı. Torbalılı vatandaşlar da çıkan haberler üzerine soluğu hastanede aldı. Birçok vatandaş şarbon vakasına karşı muayene olmayı ihmal etmedi. Torbalı Devlet Hastanesi sağlık personelleri “Muayene olmaya gelen hastalar oldu. Fakat şarbon tehlikesine dair hastalarda hiçbir etkiye rastlanmamıştır” şeklinde konuştu.

 “Özel Ekip Kuruldu”

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Torbalı İlçe Müdürü Hakan Karakaya, tarım bölgesi olan Torbalı’da da  kurum bünyesinde özel bir ekip kurulduğunu söyledi. İlçede gerekli önlemlerin alındığını söyleyen Karakaya, “Biz  yıllardır planlı ve programlı bir şekilde denetimlerimizi sürdürüyoruz. Şuan için ilçemizde anormal bir durum yaşanmadı  ama bu yaşanmayacak anlamına gelmiyor. 3 ayrı bölgeden gelen haberler, ilçemizde de geniş yankı uyandırdı. İzmir İl Müdürlüğü’nün talimatı doğrultusunda özel bir çalışma gerçekleştirme kararı aldık. İlçemizde bin 800 adet  hayvansal üretim yapan işletmeler yer alıyor. Bunları denetime tabi tutacağız. Ayrıca büyükbaş ve küçükbaş hayvanları da yakından takip ediyoruz. Bir hayvanın şüpheli bir şekilde telef olması halinde, il müdürlüğümüzün yanı sıra Torbalı Kaymakamlığı ve sağlık kurumlarıyla da ortak hareket edeceğiz.” ifadesinde bulundu.

Gerekli Açıklama Geldi

Pakdemirli, "Hastanelere başvuran vatandaşlarımızın tedavileri sürüyor" diyen Pakdemirli, Şarbon vakası görülen hayvanların satın alındığı işletme çevresindeki diğer hayvanlara yarın aşı yapılacağını, aşının hızlı etki gösterdiği için bölgede başka şarbon vakaları görmeyi beklemiyoruz" dedi. Bakan Pakdemirli'nin açıklamaları şöyle: "22 kişi şarbon şüphesiyle başvuru yaptı. 14'ü taburcu oldu, 4 kişi de tedavi altında. Hastanelere başvuran vatandaşlarımızın tedavileri sürüyor. Etlerin geldiği özel işletme karantina altına alındı. Vatandaşlarımız gönül rahatlığı ile et yemeye devam edebilirler".

 

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.