25 yaşındaki kadın ‘İhmal’ kurbanı!

25 yaşındaki kadın ‘İhmal’ kurbanı!

25 yaşındaki hamile kadın Torbalı Devlet Hastanesinde sezaryen yöntemi ile doğum yaptı. 20 gün aradan sonra hayatını kaybetti

Ayfer Sırma, mutlu bir evliliği olduğu Ozan Sırma ile 1 yılın ardından, ilk çocuğuna hamile kaldığında büyük sevinç yaşadı. Her ay düzenli olarak doktor kontrollerine giden Sırma, 15 gün sonra doğum yapması gerekirken 15 gün erken doğuma alındı. Torbalı Devlet Hastanesinde sezaryen doğum yaptırıldı. Sezaryen doğum esnasında enfeksiyon kapan 25 yaşındaki Sırma, 20 gün sonra hayatını kaybetti. Genç annenin ölümü ailesi ve sevenlerini adeta yasa boğdu.

20 GÜN SONRA

Türkmenköy Mahallesinde ikamet eden Sırma Ailesi, yaşanan şok ölümle adeta yasa boğuldu. 25 yaşındaki genç bayanın sezaryen doğum esnasında enfeksiyon kapması sonucu kötüleşti. Dünyaya sağlıklı bir şekilde kız çocuğu getiren anne, 2 gün sonra fenalaştı ve Torbalı Devlet Hastanesinde tedavi altına alındı. Daha sonra İzmir Ege Üniversitesi’ne sevk edildi. Ameliyata alınan genç kadın 7 saatlik operasyon sonucu yoğum bakıma alındı. Daha sonra kalbi duran genç kadın, yapılan 25 dakikalık müdahale sonrasında hayata geri döndürüldü. 20 gün Anesteziyoloji ve Reanimasyon Yoğum bakımında kaldıktan sonra beyin ölümü gerçekleşti. Genç bayan hayatını kaybetti.


BİZİM CANIMIZ YANDI BAŞKALARININ YANMASIN

Genç bayanın ölümünden sonra geriye sadece 25 günlük bebeği ile kalan baba Ozan Sırma, yaşananlar hakkında şikayetçi olduğunu söyledi. Baba Sırma, “Eşim sezaryen doğum olduktan sonra bizleri kontrolsüz şekilde taburcu ettiler. Eşimin ağrıları artınca tekrar hastaneye kaldırıldı. Sezaryen kısmında basit iltihaplanma olduğunu söylediler. Daha sonra yapılan müdahaleler sonrasında sevk edildi. Eşim 7 saatlik ameliyata alındı. Kalbi durduktan sonra yeniden hayat döndürüldü. Bu kez 20 gün boyunca yoğun bakım bölümünde tutuldu. Ne yazık ki burada kaybettik. Bu konu hakkında Torbalı Adliyesine giderek Torbalı Devlet Hastanesi hakkında suç duyurusunda bulunduk. Yaşan bu durumdan dolayı suçluların tespit edilmesini istiyoruz. Bizim canımız yandı başkalarının canı yanmasın. Başkalarının ocağına ateş düşmesin. 25 günlük çocuğumla annesiz kaldık” şeklinde konuştu.

 

GEREKENİ ACIMASIZ ŞEKİLDE UYGULAYACAĞIZ

Torbalı Devlet Hastanesinde yaşanan olay sonrasında Başhekim Op. Dr. Şenol Topçu açıklamada bulundu. Topçu, “Bizler hastane başhekimliği olarak kimin kabahati veya hatası varsa gerekeni yapacağız. Her hangi bir sağlık personelinin yapması gereken bir şeyi yapmadıysa, gerekeni acımazsız şekilde uygulayacağız” şeklinde açıklamada bulundu.

"GEREKLİ SORUŞTURMALAR BAŞLATILDI"

İzmir İl Sağlık Müdürü Bediha Salnur, yaptığı açıklamada, Torbalı Devlet Hastanesi'nde yaşanan ölümle ilişkin soruşturma başlattıklarını söyledi. Salnur, Torbalı Devlet Hastanesi'nde 38 haftalık doğum yapan bir annenin vefatının ardından da soruşturma başlatıldığını ifade ederek, "Her ölüm özellikle de anne ölümü bizi derinden üzdü. Genç annenin enfeksiyondan öldüğü iddiası da ayrıca bir soruşturma gereğidir." şeklinde konuştu.

 

 

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.