ÖLÜM MAKİNELERİ: MOTOSİKLET!

Özellikle Torbalı’da çok tanınan Ertuğrul Colay, Çağrı Şentürk, Furkan Obuz ve İsmail Akman gibi gençler yaşanan trafik kazalarında hayatlarını yitirdi. Torbalı Ege Gazetesi olarak motosiklet ve trafik kazalarına ilişkin detaylı bir analiz yaptık

TORBALI’DA son dönemde artan trafik kazalarında motosikletler başrolde. Motosiklet ile kaza yapan sürücülerin bir çoğu ağır yaralanırken birçoğu da yaşamlarını yitiriyor. Son dönemde özellikle motosiklet kullanan gençler yaptıkları kazalarda can verdi. Özellikle Torbalı’da çok tanınan Ertuğrul Colay, Çağrı Şentürk, Furkan Obuz ve İsmail Akman gibi gençler yaşanan trafik kazalarında hayatlarını yitirdi. Torbalı Ege Gazetesi olarak motosiklet ve trafik kazalarına ilişkin detaylı bir analiz yaptık. Kazaların sebepleri, diğer ilçelerdeki durumlar, en çok kaza yaşanan noktalar gibi etkenler ile motosiklet ve trafik kazalarının analizi.

TORBALI’DA GENÇLER KAZA YAPIYOR

İLÇE Emniyet Müdürlüğü Trafik Büro Amirliğinden son 5 aylık trafik bilançoları içerisinde de gençlerin yaptığı trafik kazalarına ilişkin bilgiler yer aldı. Yapılan açıklamada son 5 ay içerisinde 196 kaza meydana geldi. Kazaların genellikle dikkatsizlikten olduğunu açıklayan Trafik Büro Amirliği, vatandaşları kazalara karşı dikkatli olunması ve hız sınırının aşılmaması gerektiğini bildirdi. Kaza nedenlerinin genellikle dikkatsizlik ve hız olduğu açıklanırken, kaza yapanların büyük bir bölümünün ise 20 ile 25 yaş arası olduğu açıklandı. Gençlerin dikkatsiz araç kullandığı ve kazalara sebep olduğu açıklanırken İlçe Emniyet Müdürlüğü Trafik Büro Amirliği, hız kontrollerine yönelik olarak denetimler yapıldığını bildirdi. Ayrıca gençlerin yaptığı kazalarda kullanılan araçların yüzde 90’ı motosiklet.

KADIN MOTOSİKLET SÜRÜCÜLERİ KAZA YAPMIYOR

MOTOSİKLET kullanımlarında büyük bir yere sahip olan Torbalı’nın ilginç bir noktası daha bulunuyor. Bu sürücülerin tamamı genç erkeklerden oluşuyor. Çevre ilçelere bakıldığında ise motosiklet kullanıcılarının çoğunluğu kadın. Tire, Ödemiş ve Bayındır’da motosiklet kullanıcılarının çoğu kadın. Trafikte kurallara uyma ve dikkatli kullanış konusunda daha özenli olan kadınların motosikletlerde çoğunluğu yakaladığı bu ilçelerde motosiklet kazalarının rakamları çok daha düşük. Ayrıca motosiklet kullanıcısı kadınların sadece yüzde 5’lik kısmı ehliyetsiz.

KAVŞAKLAR KAZALARIN MERKEZİ

SON dönemde yine gündeme gelen motosiklet kazalarının dikkat çekici yönlerinden birisi de ölümlü kazaların belirli noktalarda yaşanması. Motosikletlerin kaza yaptığı noktaların başında ise ilçenin en önemli geçiş noktaları olan İtfaiye ve Avrupai kavşakları. Burada çok sayıda motosiklet kazası yaşanıyor. Ayrıca Ahmetli ile Zeytinköy arasındaki dağ yolunda da çok fazla kaza yaşanıyor. Kavşaklarda yaşanan kazalarda genellikle arabalar ile motosikletler karşı karşıya geliyor. Ahmetli-Zeytinköy yolunda ise aşırı hız ve zeminin bozukluğundan kaynaklanan kazalar yer alıyor.

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.