KÖLELİK, SÜRGÜN, MÜCEDELE: GÖLLÜCE!

Göllüce Mahallesi köleleri ile, kölelerin mücadeleleriyle ve sürgünleri ile ününü duyurmuş durumda. ‘Sürgün’ kelimesi tamamen gerçek. Göllüce sakinleri 1954 yılında alınan bir kararname ile köylerinden sürülmüşler

DÖRT yanı tarih kokan Torbalı’nın her mahallesi farklı bir hikayeye sahip. Bu mahallelerden en ilginç tarihe sahip olanlardan birisi de Göllüce. Göllüce Mahallesi köleleri ile, kölelerin mücadeleleriyle ve sürgünleri ile ününü duyurmuş durumda. ‘Sürgün’ kelimesi tamamen gerçek. Göllüce sakinleri 1954 yılında alınan bir kararname ile köylerinden sürülmüşler. O yıllarda 9 bin dönümlük arazi üzerine kurulu olan mahallede vatandaşlar 2 toprak ağasına bağlıydı. Bu ağaların toprakları tarım arazilerinden oluşuyordu. 4 bin dönüme sahip olan Mesude Evliyazade ve Sadık Atalan köylüleri tarlalarda çalıştırıyor ve birde sazlıktan yapılan evlerinde kira alıyordu.

DEVLET KARARI İLE SÜRÜLDÜLER

ARAZİ sahipleri izin vermediği için sazlardan evlerde yaşamak zorunda olan Göllüce Halkı durumlarını başbakanlığa iletti. Bölgede yapılan araştırmalarda hükümler gereği köylülere toprak verilemeyeceği söylendi. 4 Mayıs 1954 tarihinde çıkarılan ve Dönemin Başbakanı Adnan Menderes ile Cumhurbaşkanı Celal Bayar’ın imzası bulunan bir kararname ile Göllüce sakinlerini başka bir yere taşıyacakları açıklandı. O dönemde bataklık olan ve dolgu ile doldurulma kararı alınan Alaman Boğazına sürülen Göllüce sakinleri burada yeni bir hayata başladı. Ancak köylülerin bazıları 4-5 yıl sonra geriye dönerek kendi topraklarında yaşamak için mücadele vermeye başladı.

DENİZ GEZMİŞ MÜCADELE FİTİLİNİ ATEŞLEDİ

TAMDA bu dönüş sürecinde köylülerin yeni bir umudu doğdu. Sol Hareketin 60’lardaki öncüsü Deniz Gezmiş Göllüce’ye gelerek burada mücadelenin fitilini ateşledi. Dönemin tanıklarından olan Haydar Teker, “Deniz Gezmiş ve arkadaşları bizim köyümüze geldiğinde ben 13 yaşındaydım. Burada köy halkını bilinçlendirdiler ve arazisi olmayanlara dönemin iktidarı, baskılar neticesinde bir kısmımıza toprak verdi. Şuanda yine büyük çoğunluğumuzun ekip biçeceği toprağı yok. Irgatlık yaparak günümüz geçiyor” dedi.

40 AİLENİN ARTIK TOPRAĞI VAR

GÜNÜMÜZE döndüğümüzde ise Göllüce Mahallesinin hali ‘biraz’ daha iyi. Mahalle halkının sadece 200 dönümlük arazisi bulunuyor. 800 nüfusu 250 hanesi bulunan mahallede toplamda 40′a yakın ailenin irili ufaklı tarım arazisi bulunuyor. Varlık içerisinde yokluk çeken bölgenin tarım arazilerinin büyük çoğunluğu çiftlik ağalarına ait. 300 yıl öncesinden bölgeye köle olarak yerleştirilen halkın şimdiki torunları, atalarının bıraktığı ırgatlık mirasını hâlâ sırtında taşıyor. Köyün etrafında bulunan meraların büyük çoğunluğu, iddiaya göre büyük firmalar tarafından devletten 49 yıllığına kiralanmış. Tarım arazilerinin büyük çoğunluğu ise toprak ağalarına ait. 250 hanesi bulunan mahallede evlerin büyük kısmı tapusuz.

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.