AHLAK BEKÇİLERİ

Maşallah herkes ahlak bekçisi. Yahu insan önce bir kendini hesaba çeker. Başkalarının hayatına müdahale etme hakkına sahip değilsiniz, ilk önce bunu bir bilin. Öyle bir zamanın içerisindeyiz ki… İnsanların özel hayatı diye bir şey kalmadı. Artık her şey kamuya mahal olmuş ve çoğunun hayatı gözler önünde ulu orta serpilmiş durumda. Böyle bir durumun yaşanması başkalarının hayatlarına göz diken, meraklı insanlar nedeniyle ..

Gözetiliyoruz

Gözetiliyoruz, çünkü hayatın her anında birilerinin gözetimi altındayız. Gerek bakışlarla gerek kontrollü davranışlarla gerekse sosyal medya aracılıyla… Hatırlarsanız “Biri Bizi Gözetiliyor ”adlı bir televizyon programı vardı. Reality SHOW(gerçek- kurmaca) şeklinde konsept oluşturulmuş, evin her köşesine kameralar takılmış ve insanların davranışları ve tutumları gözetim araçlarından biri olan kamera sistemiyle izleniyordu. ..

Sınavsız Geçen Bir Günümüz Yok

Farklı bir dünyada yaşıyoruz artık. Düzen değişti, zaman değişti ve insan değişti. Bu üç unsur birbiriyle doğru orantılı şekilde gelişim gösterdi. “ Ekmek kazanmak zor, tabiri caizse başkalarının ağız kokusunu çekmek zor”… Bu tür sözleri her zaman duyarız ve bize artık klişe gelir. “Bir, işe gireceksen dayın olmalı, yoksa mümkün değil bir iş sahibi olamazsın”. KPSS, YKS, ALES, YÖK dil sınavları… H..

Cinsiyet Ayrımı Yapma

Her toplumda ayrımcılığa dayalı bir sistem var. Bu ayrımcılık noktasına çoğu yerde rastlıyoruz. 10 kişiden biri yaşamı süresince girdiği ortamda ayrıcalık tanınan kimseye şahit olmuştur. Ayrımcılıktan kastım toplumsal cinsiyet noktası. Toplumsal cinsiyete dayalı ayrımcılık dendiğinde, ilk aklımıza gelen, kadınların kadın oldukları için uğradıkları ayrımcılıktır. Kadınlara Karşı Ayrımcılık:  Bu sözleşmeye göre, ‘kadınlara karşı ayrım&..

Özel Anlar

Bayramlar toplumumuzda önemli bir yere sahiptir. Ramazan bayramı, Kurban bayramı, millî bayramlar… Geçtiğimiz günlerde kurban bayramının tatlı telaşı ile karşı karşıya kaldık. “Anne tatlı kaşıklarını nereye koydun” , “Baba bayram harçlığıma neden zam yapmıyorsun, her şeye zam geliyor bir benim harçlığıma gelmiyor”, “Kızım o ıspanakları, sebzeleri buzluktan çıkarda kurban etlerini koyalım”. Bu durumları hepiniz yaşamışsınızdır. Hem telaş hem yorgunluk ara ara da ge..

Şırınga Usulü

Dün yayımlanan gazetemizde teknoloji ile ilgili bir yazı yazmıştım. Bugün televizyonun hayatımıza girmesiyle birlikte ne gibi değişimler meydana geldi hep birlikte gözlemleyelim bakalım. Görsel sesli iletişim unsurlarından biri olan televizyon, ülkemize 1950’li yıllarda girdi. İlk olarak siyah beyaz görüntüler ile izlenen televizyondan renkli televizyonlara geçtik. O yıllarda herkessin sahip olamayacağı bir teknoloji olan bu materyal, yıllar geçtik&ccedil..

NE HALDEYİZ

Teknoloji Çağının içerisinde yaşayan insanlar olarak teknoloji bizlere ne tür imkânlar sunuyor. Yâda avantaj ve dezavantajları neler? Bu soruların cevapları neler, kendimce yanıtlamaya çalışacağım. Öncelikle duman ile haberleşen, güvercin uçurtup haber alıp- haber veren, duvarlara yazı yazıldığı dönemlerden papirüs kâğıdının buluşuyla birlikte duvarlara ihtiyaç kalmamış, insanoğlu önemli bir döneme adım atmış. Kâğıdın buluşu ..