Vedat Aksu

Vedat Aksu

İPEKLİ’NİN ARTILARI VE EKSİLERİ

Öncelikle burada şahsi menfaatleri ve çıkarları bir kenara bırakmak gerekiyor. Çünkü Sefer İpekli’yi Sefer İpekli yapan yer Torbalı’dır. Yani İpekli başka bir yerden varlıklı, siyasetçi olarak Torbalı’ya gelmedi. Her şeyini Torbalı’ya borçlu. Şimdi de milletvekili olup Torbalı’ya hizmetlerde bulunarak bu vefa borcunu ödemek istiyor. İyi niyetli, dürüst, sıcak kanlı. Ama bir takım artıları olduğu gibi eksileri d..

TORBALISPOR’U KAYMAKAM YÖNETSİN!

Küçük bir çocuktum Torbalıspor vardı. Bazen stadyumda yer kalmaz, Hipodrom Kafe’nin olduğu yerler harabe o zamanlar duvarlarının üzerine çıkıp maç izlediğimiz günleri hatırlarım. Bu yazıyı okuyorsan muhtemelen sen çocukken de Torbalıspor vardı. Ve eyyy Torbalıspor yönetiminde yer alıp Torbalıspor’u yönetemeyenler. Siz çocukken de Torbalıspor vardı. Yani… Torbalıspor benden, senden ve sizler..

TERZİOĞLU’NDAN BEHÇET ÇINAR AÇIKLAMASI

Yıldızı sönenler başlıklı yazımın ardından çoğu olumlu olmak üzere olumsuz dönüşlerde oldu. Arayıp serzenişte bulunanlar, yıldızı parlayanları merakla bekleyenler, yazılı açıklama gönderenler, 2019 seçimlerinde yeniden aday olacağını söyleyenler vs. Mesela Mustafa Terzioğlu, MHP’nin en fazla oyu Yurdadoğ Mutlu zamanında almadığını söyledi. Mustafa Terzioğlu’na göre 2007 genel seçimlerinde MHP Torbalı’da d..

YILDIZI SÖNENLER!

İsmail Uygur: Kurt siyasetçi. 2004-2014 yılları arası Torbalı Belediye Başkanlığı yaptı. Bir memurun görev yerini değiştirmesi sonucu başkan adaylarının açıklanmasına kısa bir süre kala aldığı ceza yüzünden aday olamadı. Adayın belirlenmesine doğrudan etki etti. CHP’nin adayı Ufuk Yörük’ü seçim süreci boyunca destekledi. Hatta kamuoyunda Ufuk Yörük’ü gölgesinde bırakt..

KÖMÜR YARDIMLARI ve BABA PARASI!

Torbalı Kaymakamlığı bünyesinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ihtiyaç sahibi ailelere kömür yardımında bulunuyor. Bu ara Torbalı’nın her sokağında ihtiyaç sahibi ailelerin evlerinin önünde birkaç torba kömür bulmak mümkün. Bu yardımların siyasi malzeme yapılması beni oldukça rahatsız etti. Mesela ben o yardımları alan 6 kişilik AKSU ailesinin bir üyesiyim. 4 yıllık üniversite hayatımda g&..

TORBALI İNCE’YE LAYIK DEĞİL Mİ?

Oy veririm, verirsin, vermeyiz bizi ilgilendirir. Severim, seversin, sevmeyiz bizi bağlar. Ama Torbalı’ya gelmesi hepimizi ilgilendirip hepimizi bağlar. Mesela evindesin akşam haberlerini izliyorsun. Sunucu “evet CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce bugün İzmir’in Torbalı ilçesindeydi” dese hemen doğrulup televizyonun sesini açıp dinlersin. Bir sonraki Cumhurbaşkanı adayının başka bir yerdeki mitingi sana aynı şeyleri hissettirmez. Çünkü Torbalı sesin başını ..

İPEKLİ SÜRPRİZİ

İsmail Uygur’a en yakın isimlerden biri olan Belediye Meclis Üyesi Sefer İpekli önceki gün yaşanan gelişmelerle siyaset kariyerinin adeta 5 basamağını birden çıktı. CHP’yle Atatürk Mahallesi arasında bir köprü görevi gören İpekli uzun yıllardır koşturduğu CHP saflarında yıldızını parlattıkça parlatıyor. Aday adaylığı başvurusunda bulunduğunda genel kanı listeye giremeyeceğiydi. Ama İpekli, bu söylentilere aldırış etmedi. Hat..

POLİSLER VE JANDARMA DA İNSAN!

10 tane çocuğa rast gele sorun. Büyüyünce ne olacaksın? 5’i - onlardan biriydim - polis, asker der. 2’si öğretmen. Doktor diyeni garipsemeyin. Onlar daha çocuk yaşta aileleri tarafından yarış atı olarak görüldükleri için bilinçaltlarına doktorluk işlemiştir. Belki de çok başarılı bir müzisyen olacaktır ilerde, bunu hiçbir aile bilemez. Biri lafı eveler geveler ne olacağını bir türlü bulam..

HALİT DALGIÇ PES Mİ ETTİ?

Alınan erken seçim kararı ülke siyaseti için, Halit Dalgıç’ın aday aday olmamasını da Torbalı siyaseti için sürpriz olarak yorumlayabiliriz. Hatırlanacağı üzere Torbalı’nın en köklü ailelerinden biri olan Dalgıç’ların genç ve dinamik ismi İnşaat Mühendisi Halit Dalgıç 7 Haziran 2015 seçimlerinde MHP’den milletvekili aday adayı olmuş, İzmir 1. Bölge’den 8. sırada..

SGK’NIN DEĞİŞEN YÜZÜ

Gazeteciliğe başladığım yıllarda Torbalı SGK Müdürlüğü’nü İsmail Kaygusuz yapıyordu. Bina o zamanlar Kazım Dirik Caddesi üzerindeydi. İsmail Bey pek dışarı çıkıp gezmez genellikle masa başında çalışır, sosyal medyayı oldukça etkin kullanır ve basınla oldukça iyi ilişkilere sahipti. Bir gazeteci kuruma gidip kendisiyle görüşmek istediği zaman kapıda bekletmez hemen içeri alırdı. Bir gazetecinin kapıda beklemesi ho..

FUTBOLCULAR GİDER, ADAMLAR KALIR

Çek futbolunun yetiştirdiği büyük yeteneklerden biri olan Pavel Nedved Juventus'un küme düşürüldüğü sene takımdan ayrılan oyunculara göndermede bulunarak yıllardır hafızalara kazınan "Eğer bir takım küme düşerse futbolcular gider, adamlar kalır" sözünü söylemişti. Aynı sene takımın kalecisi Buffon neden ayrılmadığını soran gazetecilere "Kariyerimde hiç 2. lig şampiyonluğu yok" diyerek takım..

GENÇLİK “İYİ” GELİYOR

Meral Akşener öncülüğünde kurulan İYİ Parti her geçen gün büyüyor. Devlet Bahçeli’nin  hanımefendi biraz dinlenecek sözüyle başlayan süreç ve 1 Kasım seçimlerinde alınan kötü sonuçla 40 milletvekilinin kaybedilmesinin ardından Akşener dinlenmek gibi bir niyetinin olmadığını gösterircesine elini taşın altına koymak istemişti. Fakat bu dönemde önüne taş..

TORBALI YAYA KALDI!

75 dolmuş. En az 75 şoför. Bu adamlar ekmeğini direksiyon sallayarak kazanıyor. Her biri 4 kişilik bir aile olsa 300 kişi yapar. Bunların okuyan çocukları var, askerde olan çocukları var, evlilik hayalleri kuran var. Kim kime ne davası açtı bilmiyorum ama nüfusu 200 bine dayanan koca bir şehir var. Lafa gelince vergi rekortmeni olduk, yatırımların merkezi olduk diye böbürleniyoruz Torbalımızla. Ama daha bu şehirdeki insanları Alpkent Mahallesi’nden alıp Tepeköy Mahallesi&..

PTT TORBALI’YA YAKIŞMIYOR!

Torbalı nüfusunun kontrolsüz bir şekilde artışına paralel olarak kurumların fiziki yetersizliği her geçen gün artıyor. Hükümet Konağı’nın karşısında bulunan Postahane (PTT) kendini yıllardır yenilemeyen kurumların başında geliyor diyebiliriz. Mesela Torbalımıza yıllar evvel adliye binası yapıldı. Şehir merkezinin dışında gürültüden, trafikten uzakta vatandaşımızın adli işlemleri görülüyor. Sonra İlçe Emniyet M&u..

ODA SEÇİM HAVASINA GİRİYOR?

Esnaf ve Şoförler Odası seçimleri tamamlandı. Şimdi gözler ertelenen Ticaret Odası seçimlerine çevrildi. Dün bazı işlerim için Ayrancılardaydım. Mevcut Başkan Abdulvahap Olgun’un arabası gözüme çarptı. Sonra girdiğim bir işyerinde Vahap Olgun’u kahve içerken gördüm. Anladığım kadarıyla Vahap Bey seçim çalışmaları startını çoktan vermiş. Üyelerle yakın dialoglara başl..