Taşkesik'teki o geçit

TAŞKESİK Mahallesinde denetimsiz hemzemin geçittin olması vatandaşları ölümle burun buruna getiriyor. Her gün mahallenin dibinden geride bıraktığımız trenler korku salıyor. Herhangi bir ikaz ya da tartanın olmaması kazaya çağrı çıkartıyor. 5 senede 5 değişik tren kazasının yaşandığı noktada 1 şahıs hayatını kaybetti. 2 vatandaş ağır yaralı olarak kurtulurken 50 küçükbaş hayvan telef oldu. Sadece ‘DUR’ ikazlı levha var. Bu yetmez. Emniyet yönünden her şeyin tam teçhizatlı bir şekilde yapılması gerek. Burada bir adet tartan dahi yok.Hemzemin geçitler her daim ölümcül bir noktadır. Hele ki ikaz levhasının olmaması tamamiyle bir cinayettir. Bazı şahıslar bundan sonra bu hali görsün

BU RAKAMA BU DUYARSIZLIK

TORBALI’DA son yıllarda uyuşturucu madde kullanımından hayatını kaybeden kişilerin sayısı artıyor. 2016 yılı Ocak ayından bu yana 36 kişi kullanımdan dolayı hastanelik oldu. 8 kişi komalık olurken 3 kişi ise hayatını kaybetti. Her geçen gün uyuşturucu madde kullanımıyla ilgili gündeme gelen ölümler, artış göstermeye başladı. Bağımlılığı tehlikeli kullanımdan ayırmak gerekir. Tehlikeli kullanım, madde kullanımının kişinin kendine, hayatına ve çevresine zarar vermesidir. Bunlar içinde çeşitli zararlar sayılabilir. Madde kullanımına bağlı olarak kişi işine gitmez, okula devam etmez, işinde başarısızlıklar ortaya çıkar, ailesini ve çocuklarını ihmal eder ya da bedeninde fiziksel bozulmalar olur. Madde kullanımı nedeni ile tartışma, kavga gibi yineleyen kişilerarası ve toplumsal sorunlar, madde taşımak ve bulundurmak ya da madde etkisi ile gelişen davranış bozuklukları dolayısıyla yasal sorunlar ortaya çıkabilir. Bu rakamlara rağmen çözüm neden hala yok?

TORBALI'NIN KODU NE?

TORBALI'DA devam eden operasyonlar sayesinde ilçemiz FETÖ belasından kurtuluyor. Ancak alınan ifadeler sırasında çok önemli bilgiler de deşifre ediliyor. Sorgular sırasında FETÖ'ye dair çeşitli kodlamalar olduğunu da öğrendik. Bakın aldığımız bilgilere göre o kodlamalar neymiş: örgütün kendi aralarındaki konuşmalarda kurban derisine "gömlek", çek ve senete "kağıt", istişareye "çay içme", polislik sınavına girecek öğrencilere "pelin ve polat", Fetullah Gülen'in tüm kitaplarına "pırlanta", vasıfsız elemanlara "vc" gibi kodlar kullandığı ortaya çıktı. Büyük paralar veren mütevellilere "A sınıfı" dendiğini de gördük. Kız arkadaşı olduğu, sigara içtiği, çok fazla gezdiği için dikkat çeken üyelere ise aşağılayıcı bir kodlama kullanıyormuş. VC olarak kodlanan bu isimlere vasıfsız cemaat deniyor. Daha bakalım nelerini duyacağız bunların.

DOKTOR NE YAPSIN KARDEŞİM?

HASTANENİN fiziki yetersizliği hastaları ve hekimleri zorlamaya devam ediyor. Gün içerisinde hastaneye gelen yaklaşık 3 bin hasta muayene olmaya zorlanıyor. Torbalı Devlet Hastanesi’nin acil servisinde gereksiz yoğunluk yaşanıyor. Mesai saatleri sonrası Torbalı Devlet Hastanesi’nin acil servisine günde ortalama 500 ila 700 arasında başvuru yapılıyor. İki doktorun görev yaptığı acil serviste gelen hastalar içerisinde aralarında sadece 60-70 kişinin durumunun acil olduğu geri kalan hastaların ise acili boşu boşuna meşgul ettiği belirtildi. Acilde yatak sayısının az olması nedeniyle gelen hastalara triyaj ve renk kodlaması uygulanıyor. Acil servis girişinde bulunan sağlık personeli gelen hastanın aciliyet durumuna göre içeriye yönlendiriliyor. 20.00-22.00 saatleri arasında yaşanan yoğunluk nedeniyle zaman zaman hastalar ile sağlık personeli arasında tartışmalar yaşanıyor. Hastalar aciliyet durumuna göre alınırken kaza veya kalp krizi gibi vakalara öncelik veriliyor. Acil servise gelen hasta ve yakınları biran önce muayene yapılıp gitmek isteyince istemedik sorunlar ortaya çıkıyor. Tartışmaların yaşandığı serviste doktorlar yoğun bir şekilde çalışırken bazı hastalar ise ilaç yazdırmaya dahi geliyor. Doktorlar bu gibi acil olmayan durumların gündüz vakitlerinde polikliniklere gitmesi gerektiğini söyledi.

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.