21 MART Hz. ALİ EFENDİMİZİN DOĞUM YILI ve NEVRUZ (2)

Nevruz: Farsça: Nev (yeni), Ruz (gün): Yeni gün demektir. Sultan Nevruz: 21 Mart gününe rastlar. İlkbahar başlangıcı ve Celali takvimine göre yılbaşıdır. 21 Mart veya Sultan Nevruz: İlk baharın hayat bulduğu, tüm tabiatın yeniden canlandığı, kış uykusuna yatan tüm canlıların toprak altından yeryüzüne çıktığı ve yeni bir hayatın başladığı gündür. 21 Mart veya Nevruz: Hazreti Ali’nin 599 yılında Kabe hareminde doğduğu gündür.

21 Mart veya Sultan Nevruz: Hz. Ali’nin Hz. Fatımatü-  Zehra ile evlendiği gündür. 21-22 Mart Hz. Muhammed’in Maide Suresi 67. ve Nisa Suresi 59. Ayetlere göre Gadir Hum’da Hz. Ali’yi kendi yerine vasi tayin ettiği gündür. Alevilerce Nevruz yeni yıl ve baharın başlangıcı ile beraber inançsal boyutta Hz.Ali’nin hem doğum günü, hem de Hz.Fatima ile evlendiği, yaradılışın sevgi ve mutluluğun alevlendiği, yeşerip boy verdiği bir gün olarak kutlanır. Geçmişten günümüze Alevi-Bektaşiler Nevruz günü, baharın çiçekleri ve gülleri ile süslenmiş, mumlarla aydınlatılmış cemevine, herkes en temiz ve güzel elbiselerini giyerek gelirler. Günün anlamı Sultan-ı Nevruz ve Hz.Ali hakkında muhabbet edilir. Gülbenkler, deyişler okunur, canlar getirdikleri lokmaları paylaşır, şerbetler  içilerek kutlanılır.

Eskiden Nevruziyyeler Dergâh bahçelerinde, hattâ kırlarda, yeşillik yerlerde de okunurmuş. Nevruz neşenin, umudun, yeniden başlayan hayatın kutlanmasıdır. Dolayısıyla bu tarih de İmam Ali’ye pek güzel yakışmaktadır"  öyle değil mi sevgili dostlar. "

Hazreti Ali ki Aleviler ve Bektaşiler her zaman onu İmam Ali olarak anarlar, İslam tarihinin peygamberden sonra üzerine en çok yazı yazılmış, hakkında en çok düşünce üretilmiş kişisidir. Bazı sözlerde Hz. Aliyi şu sözlerle ifade etmişlerdir. "Hazreti şahın avazı turna derler bir kuştadır, Asası Nil deryasında, hırkası bir derviştedir, Yemenden öte bir yerde, Daha Düldül savaştadır.” yahut ; “Ali evvel, Ali ahir, Ali batın, Ali zahir” diyebilmişlerdir.

 Hz. Ali efendimizin doğumu hakkında olağan üstü anlatımlar vardır. Hz. Ali efendimiz Hz. Muhammet efendimizin kucağına verildiğinde gözleri açılmıştır denir. Her 21 mart geldiğinde anmalar heryerde devam eder. Geçtiğimiz günlerde Başbakan yardımcısı Sayın Numan Kurtulmuş beyin Manisa ziyaretinden sonra İzmir Çiğli Cemevi ziyeretine katılımına ev sahipliği yaptık. Sn Numan beyin Cemevinde basına verdiği demeçte Türkiye'de, Anadolu topraklarında, Rumeli topraklarında, Alevilik Bektaşilik ile Sünniliğin beraber, yan yana hiç bir problem olmadan asırlar boyunca yaşadığını kaydetti.

Alevi Bektaşi geleneği olmasa Osmanlı'nın bir çok fethinin olmayacağını ifade eden Numan Kurtulmuş, "Osmanlı ordusunun dirliğinde, düzeninde Alevi Bektaşi dergahlarının fevkalade önemli yeri olmuştur. Toplumsal birliğimizin, dirliğimizin sağlanmasında da önemli yeri olmuştur." ifadelerini kullandı.

Konuşmalarında Allah nasip ederse Türkiye'de 1980 darbesinden bu yana bir türlü yapılmayan, yasaklanmış gibi olan Hazreti Ali'nin doğum günü olan 21 Mart kutlamasını Ankara'da yapacağız. Alevi kardeşlerimizle, yurttaşlarımızla devletin yeniden barışması anlamında olan bir tören olacaktır. Orada da bu geleneği sürdüren büyük kitlelerin bir araya geleceğini ümit ediyoruz. Bu çalışmalarınızı Allah bereketlendirsin. Cenabı Allah hepimize Hazreti Ali efendimizin, Hazreti Hüseyin, Hazreti Hasan efendilerimizin yoluna uygun bir şekilde yaşamayı, inanmayı, düşünmeyi nasip etsin" dedi. Sn. Başbakan Yard. Numan Kurtulmuş’un dediği gibi inşallah herşeyin daha güzel olacağı ve daha da anlamlaşacağı böylesine önemli günlerin hükümetimiz tarafından açıklanması ve ifade edilmesi çok büyük anlam ifade etmektedir. Her zaman söylüyorum ve de söylemeye devam edeceğim böylesine önemli günlerde ön yargısız herkesin sahiplenip değerlerine sahip çıkması gerekmektedir. Saygılarımla.

 

 

 

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.