SIRADA ÇİÇEKÇİLİK VAR

 TARIM, hayvancılık, İnşaat, Sanayi derken Torbalı'da yeni bir iş kolu daha faaliyete başladı. Komşu ilçe Bayındır'ın geçim kaynağı olan, Çiçek ve fidan üretimi Torbalı'ya sıçradı. Merkez mahallelerde çok rağbet görmeyen ancak merkeze uzak mahallelerde büyük bir ilgi gören fidancılık kısa sürede ilçeye yayılmaya başladı. Yeniköy Mahallesindeki bahçesine sera ve üretim alanı kuran girişimciler fidan üretimine başladı. Torbalı bu girişim ile birlikte yakın zamanda komşu ilçe Bayındır'ı geçecek gibi görünüyor. Bildiğiniz üzere Kuşçuburun bölgesinde çim, Taşkesik bölgesinde ise süs bitkisi üretimleri yapılıyor.

İNTERNET RAKAMLARI ŞAŞIRTIYOR

HAYATIMIZIN vazgeçilmezi olan internet, artık her alanda kullanılıyor. Oldukça geniş bir alanda kullanılan internet sayesinde, kullanıcı sayısı da artıyor. Torbalı’daki internet abonesi sayısı 25 bine ulaştı. Herkesin hayatına bir şekilde giren internet yayılmaya devam ediyor. Türkiye genelinde olduğu gibi Torbalı’da da internet abonelerinin sayısı her geçen gün artıyor. Son 1 yıl içerisinde 1000’i aşkın kişinin yeni aboneliği başlatıldı. Günlük ortalama 30 internet aboneliği gerçekleştirdiklerini söyleyen  yetkililer Internet artik hayatin vazgeçilmezi oldu. Bilgisayarı ve interneti olmayan ev yok denecek kadar az diyerek durumu özetliyor. Yapılan istatistiki verilere göre neredeyse ilçedeki her yüz evin 40’inda internet bulunuyor. İnternetten alış veriş yapanların sayısında da artış olduğu gözlendi. Türkiye genelinde olduğu gibi Torbalı’da da internete ise en fazla haber okumak için giriyor. Mobil, kablo ve fiberde yaşanan abone artışları, internet kullanımını ciddi oranda yükseltti. Genişbant internet abone sayısı Torbalı’da hızla artıyor. Telekom Torbalı İlçe İsletme Şefliği, abonelerine yüksek Internet erişim imkânı sağlayan fiber teknolojisini sunmak için büyük bir titizlikle çalışıyor. Torbalı’nın 68 noktasına kurulan fiber santraller sayesinde Internet hızı  50 mega bite kadar yükseldi. Ayrıca yüksek hızlı fiber internet birçok yeniliği de yanında getirdi.Şu anda Torbalı’da 25 bini aşan ADSL abonesi olduğunu belirten yetkililer, her gün ortalama 10 kişinin abonelik için başvuruda bulunduğunu anlatıyor.

KAN BAĞIŞINDA REKOR

SON 2 yıldır aralıklarla Torbalı’ya gelen Kızılay ekibi kan bağışı almaya devam ediyor. Her gün farklı bölgelere ve ilçelere giderek kan toplayan Kızılay, en çok Torbalı Kapalı Pazaryerinde kan bağışı alıyor. Bu güne kadar Kızılay Torbalı'dan çok sayıda kan bağışı aldı. İhtiyaç olarak Torbalı’ya geldiklerini söyleyen Kızılay Kan Bağışı Merkez yetkilileri, Torbalıların bu konuda duyarlı olmasının mutlu edici olduğunu her haber yapışımızda söylüyor. Şu dönemde kan stoklarında bir azalma olduğu belirtiliyor.Sürekli Torbalı'da olmalarının en önemli sebebi ise ilçeler arasında en çok kan bağışında bulunan ilçe Torbalı. Her yapılan kan bağışı çalışmalarında duyarlılık gösteren Torbalılılar  Kızılay çadırına akın ediyor. Bu olayın sonunu da kamu spotu tadında bir Kızılay reklamı ile kapatmak istiyorum ki vatandaşımız kan vermekten vazgeçmesin. Kan bağışı sayesinde birçok hayat kurtuluyor. Mümkün olduğunda belirli aralıklarla kan vermeye özen gösterelim. Bu hem bizim için hem de ihtiyacı olan insanlar için çok önemlidir. Kimin ne zaman kana ihtiyacı olacağı belli olmaz. Kan acil değil sürekli ihtiyaçtır. Bir gün bizim ya da sevdiklerimizin de kana ihtiyacı olabilir. Bu sebeple sağlıklı iken mümkün olduğunca kan vererek Kızılay’a destek olmalıyız.

ARITMA YAPMAYIN MÜMKÜNSE

İZMİR Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, yeni yasayla sınırlarına dahil olan Tire'ye Avrupa Birliği standartlarında arıtma tesisi kazandırıyor. 9.1 milyon liraya mal olacak tesisin yapım çalışmaları başladı. Bayındır Hasköy'de de bir çalışma sürüyor. Bu çalışmaları yıllar önce Torbalı'da da gördük. Torbalı Mahallesi ve Kuşçuburun arasındaki bir noktada arıtma tesisimiz var. Ancak her yıl standar yaptığımız bir habere ev sahipliği yapıyor. Çünkü arıtma çalışmıyor ve zehirli su Moskof çayına akıyor. Uzatmayacağım. Tek sorum var. Yapmak mı önemli? Vatandaşa gerçek anlamda hizmet vermek mi?

PANCAR'A NEDEN YAYA GECİDİ YAPILMADI?

TORBALI’YI ikiye bölen İZBAN, Pancar Mahallesi’nde de aynı soruna neden oluyor. Seferlerine geç de olsa 6 Şubat’ta başlayan İZBAN hala sorun olarak görülürken, en önemli sorunlardan birini de Pancar yaşıyor. Pancar Mahallesi’nde vatandaşların karşıya geçmesi için kullandıkları köprüde aynı zamanda araçlar da geçiyor. Üstelik burada araçların ve insanların beraber geçebileceği bir de tabelalar bulunuyor. Pancar Mahallesi’ndeki Pamukçu Osman Sokağına gitmek isteyen maalesef köprüden geçmek zorunda kalıyor. Akıcı trafiğin olduğu köprü ayrıca kamyon trafiğine de açık. Bu köprüde geçtiğimiz haftalarda yaşanan bir kaza nedeniyle bir kişinin vücudunun çeşitli yerlerinde kırıklar olduğu ifade edildi.Yaşlı, çocuk herkesin kullandığı bu köprü akıcı bir trafiğe de sahne oluyor. Yaşlı ve çocukların zorlandığı bu geçit Pancar sakinlerini isyan ettiriyor. Öte yandan köprüde de çeşitli hasarların oluşması vatandaşı da tedirgin ediyor. Bir an evvel bakımlarının yapılması gereken köprü için alarm çanları çalıyor.

OLMAZ BÖYLE ŞEY

TORBALI’NIN en uzak mahallelerinden olan Demirci Mahallesi’nden ilçe merkezine ulaşım yok. Ancak Demirci'den Buca’ya ulaşım var. Tüm resmi işlerini Torbalı'da yapmak zorunda olan vatandaşlar ise çileden çıkıyor. Yıllardır Torbalı’ya ulaşım araçları olmadığı için alışveriş yapmaya dahi Buca’ya giden ve bu duruma alışan Demirci sakinleri, resmi işlerinde ise Torbalı’ya gelmek durumunda kalıyorlar. Demircililer için çile, kaymakamlık, belediye, hastane, nüfus müdürlüğü, tapu müdürlüğü ve vergi dairesi gibi kurumlarda işleri olduğu zaman başlıyor. Kendi aracı olmayan vatandaşlar önce Buca dolmuşu ile Yeşilköy’e gidip oradan da Torbalı – İzmir dolmuşuna biniyorlar. Bu durum Demirci sakinleri için hem maddi hem de zaman kaybına neden oluyor. Yıllardır toplu taşıma aracına kavuşamayan Demirci sakinleri’nin talebi, ya Torbalı’ya otobüs seferleri başlatılması ya da Demirci’nin Buca’ya bağlanması.

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.